Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Papiez wreczy godnosci kardynalskie szesciu nie-Europejczykom

0
Podziel się
bDzSQbZx

s Papież wręczy godności kardynalskie sześciu nie-Europejczykom
Watykan-konsystorz- nowi kardynałowie

Papież Benedykt XVI wręczy oznaki godności kardynalskiej sześciu nowym purpuratom. Uroczystość odbędzie się w Bazylice Świętego Piotra.
Po raz pierwszy od niemal stu lat na liście nowo mianowanych nie ma ani jednego Włocha, a wszyscy są spoza Europy - z obu Ameryk, Afryki i Azji. W gronie tym jest dwóch zwierzchników katolickich Kościołów wschodnich.
To być może odpowiedź papieża na zarzuty, że preferuje kardynałów ze Starego Kontynentu.
Wśród tych, którzy dziś otrzymają oznaki godności kardynalskiej sa bliscy współpracownicy papieża, m.in.z Filipin, Indii, Libanu, Nigerii, Kolumbii i Stanów Zjednoczonych. Wszyscy mają poniżej 80 lat, zyskają zatem prawo wyboru nowego papieża po śmierci Benedykta XVI.
Kolegium kardynalskie będzie teraz liczyło 211 członków, w tym 91 powyżej 80. roku zycia, a więc nie posiadających prawa do udziału w konklawe. Najdłuższy staż w Kolegium Kardynalskim ma 91-letni Brazylijczyk Paulo Evaristo Arns, mianowany kardynałem w 1973 roku.
Oznaki godności kardynalskiej, to biret i pierścień. Każdy z nowych kardynałów otrzyma także tytularny kościół w Rzymie.
To drugi konsystorz w tym roku. W lutym papież nominował 22 nowych kardynałów, 16 z Europy, a wśród nich 7 Włochów.

Informacyjna Agencja Radiowa

bDzSQbZz
bDzSQcaa
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)