Notowania

paryż
07.03.2009 12:44

Paryż: bohater opowieści René Goscinny'ego, kończy 50 lat

Mikołajek, wiecznie młody bohater popularnych opowieści René Goscinny'ego, kończy właśnie 50 lat. Te okrągłe urodziny zostały uczczone w Paryżu wystawą oraz wydaniem nowych, nieznanych dotąd historii o tym pełnym humoru i wyobraźni chłopcu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wystawa z okazji pięćdziesiątych urodzin Mikołajka została otwarta w paryskim merostwie. Pokazano tam oryginalne ilustracje do opowieści o chłopcu i jego kolegach. Autorem tych barwnych rysunków jest Sempé, który od początku współpracował z René Goscinnym w tworzeniu kolejnych mini-arcydzieł, uwielbianych zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Oprócz rysunków, na wystawie można zobaczyć również część prywatnych archiwów Goscinnego, a także jego słynną maszynę do pisania.

Anne Goscinny, córka autora, odnalazła w jego papierach 10 nieznanych dotąd opowieści o Mikołajku. Zostały one wydane z okazji pięćdziesiątych urodzin małego bohatera. Książka nosi tytuł "Balon i inne historie". Autorem ilustracji do tekstów Goscinnego jest - jak zwykle - Sempé. Mikołajek pojawił się po raz pierwszy 29 marca 1959 roku w dzienniku "Sud-Ouest Dimanche".

Tagi: paryż, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz