Notowania

szczyt
04.10.2008 21:05

Paryż: Deklaracja po szczycie poświęconym kryzysowi finansowemu

Przywódcy najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów Unii Europejskiej będą współpracować w celu wsparcia zagrożonych kryzysem instytucji bankowych i finansowych. Wspólną deklarację po paryskim spotkaniu przywódców Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec, poświęconemu światowemu kryzysowi finansowemu, odczytał prezydent Nicolas Sarkozy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Podsumowując spotkanie francuski prezydent wyjaśnił, że rząd każdego z krajów będzie walczył z trudną sytuacją własnymi metodami, lecz w sposób skoordynowany z innymi państwami europejskimi. Za każdym razem, kiedy któryś z banków otrzyma pomoc państwową, jego szefowie będą ukarani. Konsekwencje złego zarządzania poniosą również jego akcjonariusze.

Ze względu na wyjątkową sytuację, Komisja Europejska będzie musiała tymczasowo w bardziej elastyczny sposób podchodzić do sprawy zadłużenia państw i przedsiębiorstw.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że każde z państw musi samo wziąć na siebie odpowiedzialność za skutki kryzysu, nie obciążając innych krajów i szanując zasady międzynarodowej konkurencyjności. Jako negatywny przykład wskazała Irlandię, gdzie rząd dał bankom nieograniczone gwarancje.

Uczestnicy spotkania wezwali także do jak najszybszego zwołania międzynarodowego szczytu, w celu położenia fundamentów pod nowy swiatowy system finansowy.

Tagi: szczyt, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz