Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak-Rada Gospodarcza-kryzys

0
Podziel się:

Zdaniem wicepremiera, Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka ewentualne zwołanie Rady Gospodarczej będzie naturalną kontynuacją działań już podjętych przez rząd w związku z trudną sytuacją na rynkach finansowych i silnym osłabieniem złotego.

Jak powiedział dziennikarzom Waldemar Pawlak w tej chwili potrzebne jest działanie instytucji publicznych o znaczeniu stabilizującym. Zdaniem wicepremiera działania Narodowego Banku Polskiego i BGK dały już pewien efekt, ponieważ "wychłodziły nieco emocje na rynku walutowym".
W ocenie Waldemara Pawlaka w tej chwili "jesteśmy na krawędzi jeśli chodzi o rynki papierów wartościowych, natomiast na rynkach walut i metali szlachetnych widać już zapowiedź niekorzystnych zjawisk, bo następuje lokowanie kapitału w metale szlachetne, a tanieje ropa i miedź czyli towary produkcyjne".
Wicepremier mówił na ten temat w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego uczelni niepublicznych.
Zdaniem Waldemara Pawlaka przyszły tydzień pokaże jakie będą spadki wycen papierów wartościowych i czy w związku z tym należy się liczyć z takimi obniżkami jak w końcu 2008 i na początku 2009 roku.
W opinii wicepremiera Pawlaka choć jako kraj nie jesteśmy w stanie wpływać na ceny walut, ropy czy metali szlachetnych, to jednak są środki dzięki którym na polskim gruncie można minimalizować następstwa niekorzystnych trendów w gospodarce światowej.
"Możemy na przykład zmniejszyć opory w biurokracji, zmniejszyć tarcia przy prowadzeniu działalności gospodarczej"- wyjaśnia wicepremier.
W tym kontekście przypomniał o swoim wczorajszym spotkaniu z przedstawicielami pracodawców, podczas którego omawiano założenia dotyczące trzeciego pakietu deregulacyjnego. Efektem wprowadzenia pierwszych dwóch jest zdaniem wicepremiera Pawlaka zmniejszenie obciążeń dotyczących składania informacji, na przykład zamiana zaświadczeń na oświadczenia. Funkcjonuje też już system rejestracji działalności gospodarczej przez internet.
Jak podkreśla Waldemar Pawlak potrzebne są teraz kolejne poczynania , które zmniejszą koszty transakcyjne w działaniach gospodarczych. Jego zdaniem pracodawcy uważają , że są dwa obszary koniecznych do przeprowadzenia zmian. Jeden to prawo podatkowe, a drugi to prawo budowlane. Naprawy wymaga też sfera zamówień publicznych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)