Notowania

wsparcie
03.10.2010 15:40

PE apel wsparcie regionów

Parlament Europejski ma w tym tygodniu zaapelować o hojne wsparcie z unijnej kasy na biedne regiony i wyrównywanie różnic w rozwoju Wspólnoty po 2013 roku. Obecnie głównym beneficjentem tak zwanej polityki spójności jest Polska. Negocjacje na temat kształtu nowego, unijnego budżetu na lata 2014-2020 rozpoczną się niedługo. I już wiadomo, że kraje starej Piętnastki, które więcej wpłacają do unijnego budżetu aniżeli z niego otrzymują będą chciały ciąć wydatki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Europosłowie tymczasem chcą utrzymania hojnego wsparcia dla biednych regionów. Stają w obronie unijnej polityki spójności i podkreślają, że zmniejsza ona różnice w poziomie rozwoju Wspólnoty, oraz sprzyja modernizacji. Takie argumenty znalazły się w projekcie rezolucji, którą w najbliższy czwartek ma przyjąć Parlament Europejski. Jego autorką jest Danuta Huebner, przewodnicząca komisji rozwoju regionalnego. "Żadna inna polityka nie łączy tych wszystkich poziomów zarządzania gospodarczego w Europie tak dobrze jak polityka spójności. Więc pilnujemy tego co jest wartościowe w niej. Temu służyć ma ta rezolucja. Mówimy o fundamentalnych sprawach, które w szczególności dla takich krajów jak Polska będą ważne" - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem europosłanka Danuta Huebner.
Projekt nowego, unijnego budżetu, przygotowany przez Brukselę, poznamy w przyszłym roku. Później zajmą się nim europejskie rządy. Kluczowy moment negocjacji przypadnie na polskie przewodnictwo we Wspólnocie w drugiej połowie przyszłego roku. Do ostatecznego zatwierdzenia budżetu potrzebna będzie jeszcze zgoda Parlamentu Europejskiego.

Tagi: wsparcie, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz