Notowania

solidarność
07.09.2009 17:19

PE: "Solidarność. Pokojowa Rewolucja - Droga do Wolności" - wystawa

"Solidarność. Pokojowa Rewolucja - Droga do Wolności" - to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Multimedialna ekspozycja przedstawia powojenną walkę Polski z komunistyczną dyktaturą. "To jest część trudnej historii Europy" - mówił Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier w Europie Środkowo-Wschodniej. Dodał, że powstanie jego rządu, a wcześniej okrągły stół i częściowo wolne wybory - to najważniejsze wydarzenia sprzed 20 lat. "Ale u genezy tego stoi "Solidarność" i dlatego dobrze, że ta wystawa jest pokazana w Parlamencie Europejskim. Mam nadzieję, że to będzie oglądane jako część historii europejskiej, teraz już naszej wspólnej historii" - powiedział były premier.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wystawę zorganizowało Europejskie Centrum Solidarności, a patronat objął przewodniczący Europarlamentu. Otwierając ekspozycję Jerzy Buzek powiedział, że trzeba pokazywać całej Europie wydarzenia, które zapoczątkowały zmiany na starym kontynencie. "Bo potem były na zasadzie domina wszystkie fakty i wydarzenia. I cieszę się, że jest ta wystawa, bo wszyscy mogą się dowiedzieć, jak było w Polsce 20 lat temu i 29 lat temu, kiedy powstawała "Solidarność". Szef Parlamentu Europejskiego podkreślił, że wielkie przeciwstawianie się komunizmowi w Polsce przyniosło w końcu efekty. "Teraz musimy mieć tyle samo cierpliwości, by wywalczyć godne, dobre, właściwie miejsce dla Polski w rodzinie państw europejskich" - dodał.

Wystawa stanęła w głównym holu Parlamentu Europejskiego. Na ponad 20 monitorach europosłowie i urzędnicy mogą oglądać filmy ukazujące wydarzenia historyczne, które doprowadziły do przemian ustrojowych w Polsce, a także życie kulturalne i szarą codzienność tamtego okresu.

Tagi: solidarność, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz