Notowania

birma
23.05.2008 06:50

PE: Władze Birmy popełniają zbrodnię przeciw ludzkości

Eurodeputowani potępili juntę za reakcję na kryzys humanitarny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Parlament Europejski przyjął rezolucję w której stanowczo potępił opieszałość z jaką na kryzys humanitarny zareagowały władze Birmy.

Posłowie wezwali birmańskie władze do otwarcia terenów dotkniętych cyklonem dla międzynarodowej pomocy humanitarnej.

Europosłowie zaapelowali do rządu birmańskiego, aby stawiał życie ludzkie na pierwszym miejscu i nie ograniczał oferowanej pomocy. Parlament zaapelował o natychmiastowe wydanie wiz pracownikom organizacji humanitarnych oraz zezwolenie krajom ościennym na niesienie pomocy drogą powietrzną i morską.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Do Birmy dotarł pierwszy transport z pomocą ]( http://news.money.pl/artykul/do;birmy;dotarl;pierwszy;transport;z;pomoca,234,0,340714.html )
* [ Birma: Milion osób bez dachu nad głową ]( http://news.money.pl/artykul/birma;milion;osob;bez;dachu;nad;glowa,91,0,340827.html )

Posłowie podkreślili, że pomoc ta jest szczególnie pilna, gdyż warunki pogodowe w rejonie dotkniętym klęską pogarszają się wraz z nadejściem pory monsunowej. Aby uniknąć kolejnej katastrofy, należy zapewnić poszkodowanym rolnikom pomoc umożliwiającą im nowy zasiew ryżu.

Europarlament zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa ONZ, by rozważyła, czy można zezwolić na dostawy pomocy do Birmy nawet bez zgody birmańskiej junty wojskowej.

Zdaniem posłów, birmańskie władze powinny zostać oskarżone o zbrodnię przeciw ludzkości i postawione przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, jeśli będą nadal uniemożliwiać dotarcie pomocy do osób znajdujących się w niebezpieczeństwie.

Tagi: birma, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz