Notowania

wiadomości
13.02.2012 16:02

PGE - Mielno - referendum

Polska Grupa Energetyczna nie jest zaskoczona wynikami referendum w gminie Mielno. Wieś Gąski leżąca na terenie tej gminy była brana jako potencjalne miejsce budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. We wczorajszym referendum mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko inwestycji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wynik był do przewidzenia, gdyż przedstawiciele PGE nie mieli szans na spotkanie z lokalną społecznością - powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Dyrektor ds. strategii i rozwoju PGE Energia Jądrowa Marcin Ciepliński.
Polska Grupa Energetyczna przyjęła wynik referendum do wiadomości, ale nie zamierza go w żaden sposób podważa. Ciągle jesteśmy otwarci na dyskusję - mówi Marcin Ciepliński.
Jego zdaniem od momentu ogłoszenia potencjalnych lokalizacji bardzo szybko zorganizowali się tam przeciwnicy atomu, którym udało się przekonać mieszkańców do głosowania przeciwko tej inwestycji. Marcin Ciepliński podkreśla jednak, że były to argumenty jednostronne i od samego początku stanowisko lokalnej społeczności było bardzo jednoznaczne. W jego opinii również władze lokalne uległy emocjom i nie wykazywały chęci organizowania spotkań i debat mieszkańców gminy z przedstawicielami PGE.
Marcin Ciepliński podkreśla, że obecnie trwają dyskusje i debaty z mieszkańcami w gminach Choczewo oraz Krokowa w województwie pomorskim.
Żadna inwestycja nie będzie prowadzona wbrew woli mieszkańców - zapewnia Marcin Ciepliński.
Na wypadek gdyby mieszkańcy wszystkich trzech gmin byli przeciwni budowie elektrowni atomowej, rozpatrywane są dwa scenariusze.
Pierwszy przewiduje, że nawet przy stanowiskach nieprzychylnych inwestycji będą prowadzone debaty, aż do osiągnięcia zadowalającego poziomu akceptacji dla inwestycji w obecnych lokalizacjach. Drugi wariant przewiduje poszukiwanie innych potencjalnych miejsc dla budowy pierwszej elektrowni atomowej.
Marcin Ciepliński zaznacza jednak, że jest za wcześnie, aby przesądzać o najbardziej prawdopodobnym scenariuszu. Podkreśla, że mieszkańcy województwa pomorskiego zupełnie inaczej i bez emocji podchodzą do atomu.
We wczorajszym referendum 94 procent mieszkańców gminy Mielno w Zachodniopomorskim opowiedziało się przeciwko budowie elektrowni jądrowej we wsi Gąski. Za inwestycją było tylko 5,3 procent głosujących. Frekwencja wyniosła 57 procent, a referendum jest ważne.
Dwie inne lokalizacje wybrane przez PGE jako potencjalne miejsce budowy elektrowni atomowej to Choczewo oraz Żarnowiec w gminie Krokowa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Tomasz Dziedzic/dj

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz