Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwsza komunia sw - jednolite stroje

0
Podziel się

Pierwsza komunia św - jednolite stroje

bEggDvaZ

Pierwszokomunijny sezon w kościołach w pełni. Maj jest w kościele katolickim tradycyjnie miesiącem, w którym dzieci przystępują po raz pierwszy do sakramentu Komunii Świętej. Coraz częściej parafie decydują się, żeby wprowadzić jednolite stroje dla dzieci. Są to na ogół białe szaty lub proste sukienki.
Franciszkanin ojciec Gerard Kołatek z warszawskiej parafii Matki Bożej Anielskiej podkreśla, że odejście od strojnych sukienek i garniturków pomaga skupić się na istocie tego sakramentu - spotkaniu z Bogiem.
Dzieciom na ogół podobają się takie stroje. Wiele z nich nie wyobraża sobie noszenia garnituru. Cieszą się, że będą wyglądać w albach "jak aniołki". "Wolimy małe, bardziej skromne" mówią dziewczynki o sukienkach do pierwszej komunii sprzed lat.
Rodzice mają podzielone zdania na ten temat. Jedni wskazują, że dzieci nie wyróżniają się między sobą, a jednolite stroje są tańsze. "Dziewczynki wyglądają jak dziewczynki do komunii, a nie jak panie młode na ślubie. Nie ma wyróżniania, że jedno dziecko ma ładniejszą sukienkę, a drugie gorszą" - komentują zwolennicy jednolitych strojów. Inni narzekają, że dziecko nie ma wyboru, a wraz ze strojem trzeba zakupić tani medalik i obrazek. " Jeżeli ktoś chce mieć lepszy strój, to dlaczego nie może?" - odpowiadają przeciwnicy nowych strojów.
Już od przyszłego roku dzieci pójdą do pierwszej komunii w trzeciej a nie w drugiej klasie szkoły podstawowej. Wiąże się to z obniżeniem wieku posyłania dzieci do szkoły. Ojciec Gerard wyjaśnia, że o dopuszczeniu danego dziecka do sakramentu decyduje proboszcz danej parafii. Według niego jednak, dzieci w wieku szkolnym mają już wystarczającą świadomość tego sakramentu.
Do sakramentu proboszcz może nie dopuścić osoby chorej psychicznie lub z niedorozwojem intelektualnym. Ojciec Gerard zaznacza jednak, że jest to sprawa indywidualnej oceny świadomości tego sakramentu. W niektórych przypadkach decyzja o przystąpieniu do Pierwszej Komunii świętej może być przesunięta w czasie.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEggDvbC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)