Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piloci Tu-154 lądowali w Smoleńsku "na ślepo"

0
Podziel się

Urządzenia na lotnisku w Smoleńsku działały dobrze, ale są stare i nieprecyzyjne.

Piloci Tu-154 lądowali w Smoleńsku "na ślepo"
(prezydent.pl/GFDL)
bEgoXdxN

Urządzenia lotniska w Smoleńsku działały 10 kwietnia prawidłowo, ale są przestarzałe i bardzo nieprecyzyjne. Przy złej pogodzie piloci muszą tam polegać wyłącznie na sobie.

_ Gazeta Wyborcza _ poznała wyniki tak zwanego oblotu lotniska w Smoleńsku, standardowej procedury testującej urządzenia lotniska po każdym wypadku. Rosjanie przeprowadzili ją, bez polskich specjalistów, tuż po katastrofie prezydenckiego Tu-154. Protokół z oblotu ma Międzyrządowy Komitet Lotniczy, który przy udziale ekspertów z Polski wyjaśnia katastrofę. Dokumentu tego jeszcze polskiej stronie nie przekazał - czytamy w _ Gazecie Wyborczej _.

Uczestnik prac Komitetu znający raport mówi, że wszystkie urządzenia, w tym radar i dwie radiolatarnie, działały bez zarzutu. Dodaje jednak, że na lotnisku nie ma radaru precyzyjnego podejścia pokazującego dokładnie, jak zniża się samolot. Przy jego braku podejściem kieruje kontroler.

bEgoXdxP

_ Gazeta Wyborcza _ zwraca uwagę, że Smoleńsk ma tylko radar ogólnego naprowadzania, który pokazuje lot samolotu z dokładnością do 200 metrów. W dodatku przez ostatnie 1,5 kilometra od pasa praktycznie nie widać maszyny na radarze i załoga musi polegać wyłączniena przyrządach pokładowych.

bEgoXdyq
KOMENTARZE
(0)