Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piotr Fronczewski otrzymał nagrodę na festiwalu w Sopocie

0
Podziel się:

Piotr Fronczewski otrzymał Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. To szczególne wyróżnienie wręczono aktorowi na uroczystej gali otwierającej 9. Festiwal "Dwa Teatry" w Sopocie.  

Zastępca dyrektora Teatru Polskiego Radia Andrzej Brzoska podkreśla, że Piotr Fronczewski jeszcze jako dziecko brał udział w słuchowiskach radiowych.

Piotr Fronczewski ceniony jest za charakterystyczne role w słuchowiskach radiowych jak np. Grzegorz z Rodziny Poszepszyńskich. W teatrze radiowym obsadzany był zarówno w repertuarze klasycznym, jak i w dramatach oraz adaptacjach współczesnej prozy polskiej i obcej.

Andrzej Brzoska przypomniał o ostatnim nagraniu Piotra Fronczewskiego dla Teatru Polskiego Radia - słuchowisku "Ja, Feuerbach" w reżyserii Janusza Kukuły.

Piotr Fronczewski był niezaprzeczalnie gwiazdą kabaretu Jana Pietrzaka "Pod Egidą" oraz telewizyjnego "Kabareciku Olgi Lipińskiej", w którym wykreował postać kabotyna-kretyna Pana Piotrusia. Wybitny aktor ma w swoim dorobku artystycznym blisko 120 mniejszych i większych ról filmowych w serialach TV i filmach fabularnych. Ulubieńcem widowni dziecięcej stał się jako ekranowe wcielenie Profesora Ambrożego Kleksa w serii filmowych adaptacji prozy Jana Brzechwy.

Piotr Fronczewski jest laureatem licznych nagród i wyróżnień za swoją działalność artystyczną, w tym czterech Wiktorów, Złotej Kaczki, Złotego Mikrofonu, Złotego Grona, Feliksa Warszawskiego oraz Nagrody I stopnia otrzymanej od Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji za twórczość i działalność radiową i telewizyjną; za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji z 1984 roku.

Otrzymał także dwukrotnie nagrody aktorskie na festiwalu "Dwa Teatry" w 2001 roku za rolę syna w spektaklu "Podróż" G?ralda Auberta i w 2007 za kreację Jürgena Stroopa w przedstawieniu "Rozmowy z katem" według Kazimierza Moczarskiego w reżyserii Macieja Englerta.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)