Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS - ustawa - oświata

0
Podziel się

PiS uważa, że ustawa o systemie informacji oświatowej ogranicza prawa obywatelskie uczniów i wkracza w ich życie osobiste. Zgodnie z ustawą o systemie informacji oświatowej dane osobowe ucznia mają być gromadzone w Centralnym systemie informacji oświatowej bez zgody rodziców.

bEijxiSZ

Senator Zbigniew Romaszewski zaznacza, że ustawa jest sprzeczna z Konstytucją, bo ogranicza prawo do prywatności w sposób nieuzasadaniony. Jak dodaje, ustawa powoduje niepotrzebną biurokratyzację, a dane zawarte w Centralnym Systemie Informacji będą stygmatyzować, ponieważ będzie się można z nich dowiedzieć o tym, czy ktoś korzystał z porad psychologicznych albo jest niepełnosprawny.
"Po ponad dwudziestu latach budowania demokracji, znowu w Polsce będą gromadzone akta i to akta dotyczące sześciolatków" - podkreślił Zbigniew Romaszewski.
Jutro ustawą zajmie się Senat. PiS chce, żeby Senat skierował ustawę spowrotem do Sejmu jeżeli to się nie zdarzy, będą apelować do Prezydenta, aby skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Sejm uchwalił zmiany w ustawie o systemie informacji oświatowej 15 kwietnia. Ma ona doprowadzić do powstania rejestru publicznych i niepublicznych szkół i placówek oświatowych. W bazie SIO maja tez być gromadzone dane uczniów i nauczycieli, w tym również dane osobowe. Oprócz numeru PESEL będą tam gromadzone dane dotyczące miejsca urodzenia, zamieszkania, korzystania z pomocy materialnej, uzyskania bądź nie uzyskania promocji do następnej klasy, wynikach egzaminów a także o rodzaju badań, jakie uczeń przeszedł w poradni szkolnej.

bEijxiTC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)