Notowania

wiadomości
01.10.2011 19:25

PKP PLK-testowy przejazd 200km/h

PKP PLK-testowy przejazd 200km/h

Podziel się
Dodaj komentarz

Za trzy lata na trasach Warszawa- Kraków i Warszawa- Katowice pociągi przyspieszą do 200 km/h. Ma to być możliwe dzięki zastosowaniu Europejskiego Systemu Sterowania Pociągami ETCS.
System wspomaga pracę maszynisty, przekazując sygnały z semaforów bezpośrednio do jego Jest to niezbędne przy prędkości powyżej 160km/h, ponieważ maszynista nie jest wtedy w stanie zauważyć wszystkich sygnałów z semaforów. ETCS zwiększa też bezpieczeństwo jazdy. W przypadku, gdy maszynista nie zauważy czerwonego światła, system automatycznie wyhamuje pociąg.
Na razie ETCS jest w fazie testów. Dziś w próbnym przejeździe do Krakowa wzięli udział przedstawiciele ministerstw i dziennikarze. Po tym teście będą kolejne, bowiem trzeba sprawdzić działanie systemu w każdej sytuacji i wykryć ewentualne usterki.
Częściowe przyspieszenie pociągów zacznie obowiązywać za ponad rok. Pasażerowie jednak tego nie odczują, bo pociągi pojadą szybciej tylko na jednej trzeciej trasy, a jednocześnie na torach będą kontynuowane remonty. Od grudnia 2014 roku przyspieszenie będzie bardziej odczuwalne - z Warszawy do Krakowa i z Warszawy do Katowic podróż potrwa nieco ponad dwie godziny.
Równocześnie z wprowadzeniem sytemu ETCS na tory wyjadą nowoczesne pociągi Pendolino.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz