Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płatność za studia - zmiana kierunku

0
Podziel się:

Studenci, którzy w trakcie studiów zmienią kierunek i zaczną studiować inny fakultet od początku muszą być przygotowani na ewentualność zapłacenia za możliwość ich ukończenia. Tak zakładają obowiązujące od tego roku przepisy. Aby zaliczyć jeden semestr student musi zdobyć 30 punktów ECTS. Żeby zdobyć licencjat należy studiować sześć semestrów, czyli trzeba zebrać 180 punktów ECTS. Reforma zakłada, że ta pula jest za darmo plus 30 punktów na wypadek niepowodzeń. Za każde kolejne punkty potrzebne do zaliczenia zajęć trzeba będzie zapłacić. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Zbigniew Marciniak zauważa, że student, który nawet po czterech semestrach decyduje się na zmianę kierunku i rozpoczęcie nowych studiów, nie może mówić o zmarnowaniu wielu darmowych punktów. Przez dwa lata zdobył wiedzę, którą państwo mu sfinansowało. Poza tym na drugim kierunku niektóre zajęcia mogą się powtarzać, więc niektóre punkty ECTS zostaną przepisane.

Marciniak zauważa też, że osoby które źle wybrały kierunek studiów, zwykle wiedzą już o tym po pierwszym semestrze.
Ustawę do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżyło Prawo i Sprawiedliwość. Poseł Marcin Mastalerek uważa, że ten przepis jest kolejnym krokiem Platformy Obywatelskiej do wprowadzenia odpłatnych studiów. Świadczy o tym ten przepis oraz prawo o odpłatności za drugi kierunek studiów.
Rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego Anna Korzekwa zwraca uwagę, że opcja zmiany kierunku i rozpoczynania studiów na innym wydziale w przypadku jej uczelni dotyczy niewielkiego odsetka studentów. Obecna ustawa została przygotowana po rozmowach ze środowiskiem studenckim. Mimo to sporej części studentów nie podoba się to rozwiązanie. Obecnie na uczelniach publicznych na kierunkach bezpłatnych studiuje ponad 850 tysięcy studentów. Milion studentów płaci za naukę.
IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)