Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płn. Korea - rakieta - reakcje

0
Podziel się:

Wiele państw i organizacji międzynarodowych potępia północnokoreańską próbę rakietową. Rosja, Chiny i Indie wezwały jednak do powściągliwości w reakcjach.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun uznał nieudaną próbę wystrzelenia satelity za "godną ubolewania i prowokacyjną akcję". Dodał, że choć próba zakończyła się fiaskiem, to była aktem sprzecznym z jednoznacznym stanowiskiem społeczności międzynarodowej. Ban Ki Mun wezwał władze Północnej Korei, aby nie podejmowały żadnych prowokacyjnych działań, prowadzących do wzrostu napięcia w regionie.
Także Południowa Korea uznała próbę za prowokację. Minister spraw zagranicznych Kim Sung Hwan oświadczył, że była ona pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, zabraniającej Północnej Korei stosowania balistycznej technologii rakietowej.
Wystrzelenie rakiety potępił Biały Dom. Według amerykańskiej administracji próba - nie bacząc na to, że zakończyła się fiaskiem - była prowokacją, która zagroziła bezpieczeństwu regionu. W ten sposób Korea Północna złamała międzynarodowe prawo i naruszyła własne zobowiązania, zgodnie z którymi Stany Zjednoczone, w zamian za wstrzymanie testów rakietowych, miały jej dostarczyć pomoc żywnościową.
Wielka Brytania ostrzegła Pjongjang, że w przypadku dalszego rozwoju potencjału rakietowego i nuklearnego może spodziewać się zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej.
Rosja, Chiny i Indie wezwały natomiast do powściągliwości w reakcjach. Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych tych trzech państw w Moskwie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że na koreańską próbę można zareagować tylko w sposób dyplomatyczny i polityczny. Wezwał też do podjęcia wysiłków na rzecz wznowienia 6-stronnych rozmów o północnokoreańskim programie nuklearnym.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)