Pływanie - ME - Szczecin - podsumowanie

0

Osiem medali, w tym pięć złotych zdobyli polscy pływacy podczas mistrzostw Europy w pływaniu na krótkim basenie w Szczecinie. Trzy medale dla Polski wywalczył Konrad Czerniak, dwa Radosław Kawęcki.

Konrad Czerniak triumfował dwukrotnie: na 50 metrów stylem dowolnym oraz 100 metrów stylem motylkowym. Zdobył też brąz na 50 metrów stylem motylkowym. W półfinale na tym ostatnim dystansie Czerniak pobił rekord Polski, podobnie jak wcześniej w finale na 100 metrów motylkiem.
Drugi bohater polskiej ekipy to Radosław Kawęcki, który zdobył dwa złote medale - na 100 i 200 metrów stylem grzbietowym.
Piąty złoty medal zdobył Mateusz Sawrymowicz. Reprezentant Polski zdobył złoty medal w niezwykłych okolicznościach. Z powodu niskiego rozstawienia musiał startować w porannej sesji a jego wynik był porównywany do osiągnięć zawodników startujących po południu. Wynik 14:29.81 s. dał mu zwycięstwo z przewagą 0,07 sekundy nad Duńczykiem Madsem Glaesnerem. "To mój pierwszy medal zdobyty w klapkach, a nie w stroju pływackim" - powiedział po zdobyciu medalu Sawrymowicz.
Z brązu cieszyła się nasza sztafeta kobieca 4x50 stylem zmiennym. Polki popłynęły w składzie: Aleksandra Urbańczyk, Ewa Ścieszko, Anna Dowgiert i Katarzyna Wilk.
Trzeci brązowy medal zdobył Paweł Korzeniowski na dystansie 400 metrów stylem dowolnym.
Z rekordu Polski cieszyła się też Aleksandra Urbańczyk, która poprawiła rekord na 50 metrów stylem grzbietowym.