Notowania

polska
24.04.2009 13:53

Po 5 latach od wejścia do UE Polska jest znaczącym członkiem wspólnoty

Taki wniosek płynie z raportu o 5 latach naszego kraju w Unii, przygotowanym przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sekretarz Komitetu Mikołaj Dowgielewicz powiedział przedstawiając raport, że o rosnącej roli Polski w Unii świadczy między innymi przyjęcie przez wspólnotę programu Partnerstwa Wschodniego. Nasz kraj jest też silnie zaangażowany w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Z raportu wynika też, że wejście Polski do Unii i do strefy Schengen przyczyniło się do wzrostu naszego bezpieczeństwa. Polacy bardzo dobrze wykorzystują unijne programy, stali się też bardziej mobilni.

Dowgielewicz podkreślił, że nie potwierdziło się wiele obaw, wysuwanych przez polityków przed wejściem do Unii. Nie ma masowego wykupu ziemi przez cudzoziemców, a polskie rolnictwo nie załamało się w starciu z unijną konkurencją. Polska nie jest też unijnym płatnikiem netto. Dowgielewicz dodał, że członkostwo w Unii jest dla naszego kraju dodatkowym zabezpieczeniem przez skutkami światowego kryzysu.

Wśród niepowodzeń 5-lecia Polski w Unii Mikołaj Dowgielewicz wymienił fakt, że nie jesteśmy w strefie euro. Inne negatywne zjawiska to tak zwane eurosieroctwo i brak specjalistów z niektórych dziedzin, którzy wyjechali za granicę.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz