Notowania

włochy
14.04.2009 07:10

Po trzesięniu w Abruzji. Jest śledztwo

Prokuratura sprawdzi dlaczego zawaliły się nowe budynki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prokuratura w L'Aquili wszczęła dochodzenie, które ma ustalić kto ewentualnie ponosi odpowiedzialność za zawalenie się w wyniku trzęsienia ziemi zupełnie nowych domów.

Dziennikarze ustalili wcześniej, że w wielu przypadkach do budowy wykorzystywano nieodpowiednie materiały.

Strażacy ustalili, że ściany wielu budynków zamiast się rozlecieć w wyniku pęknięcia, rozsypały się na proszek. Istnieje podejrzenie, że użyty do budowy cement został w niedozwolonych proporcjach zmieszany z piaskiem. Gdyby tak było, odpowiedzialnym za to prokurator postawi zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci wielu osób.

Prokuratura w L'Aquili powołała 12-osobową ekipę biegłych, wśród których są inżynierowie budownictwa, geolodzy i chemicy. Dokumentację gromadzić będzie jednostka śledcza karabinierów. Pierwsze kontrole przeprowadzone na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi wskazują, że 30 procent budynków nie nadaje się do użytku, a 20 procent wymaga gruntownego remontu.

Krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii poinformował, że w ciągu tygodnia odnotowano w Abruzji 10 tysięcy wstrząsów, a tysiąc z nich miało siłę ponad 3 stopni w skali Richtera. Aktywność sejsmiczna może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ W Abruzji pomocy udzielono 40 tys. ludzi ]( http://news.money.pl/artykul/w;abruzji;pomocy;udzielono;40;tys;ludzi,21,0,443157.html )
* [ Berlusconi pomoże bezdomnym po trzęsieniu ziemi ]( http://news.money.pl/artykul/berlusconi;pomoze;bezdomnym;po;trzesieniu;ziemi,2,0,443138.html )
Tagi: włochy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz