Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pochód
01.05.2006 17:52

Pochody pierwszomajowe

Z okazji Święta Pracy w całym kraju odbyły się tradycyjne pierwszomajowe pochody organizowane przez środowiska lewicowe.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ulicami Warszawy pochód przeszedł pod hasłem "Nieudolny rząd musi odejść". Uczestnicy przemaszerowali sprzed siedziby OPZZ przed Sejm.
Przed Sejmem do pochodu OPZZ I SLD dołączyły także dwa inne pochody - Nowej Lewicy Piotra Ikonowicza oraz Ruchu Nowej Generacji. Po pochodzie ludzie lewicy spotkali się na Pikniku Europejskim przed siedzibą SLD.
W Krakowie uroczystości zaczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem przy alei Daszyńskiego, potem kilkadziesiąt osób przeszło pod upamiętniający robotników poległych w 1936 roku obelisk na plantach.
Kilkudziesięciu sympatyków lewicy zebrało się przed Teatrem Śląskim w Katowicach, by uczcić Święto Pracy, a także drugą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Uroczystość opóźniła pikieta kilku działaczy stowarzyszenia konserwatywno-liberalnego "Koliber" skandujących, że liberalny kapitalizm lepiej dba o najbardziej potrzebujących niż socjaldemokracja.
W Katowicach na ulice wyszli także bezdomni, bezrobotni i najbiedniejsi mieszkańcy miasta, którzy chcieli zwrócić uwagę na swoje problemy. Podkreślali, że państwo powinno im zapewnić odpowiednie warunki do życia.
W Olsztynie pierwszomajowy pochód zakończył się w nurtach rzeki Łyny. W ten sposób Święto Pracy uczciło 30 płetwonurków.
Z kolei w Poznaniu, Szczecinie i Elblągu pierwszomajowe święto stało się okazją do zjednoczenia ugrupowań lewicowych.
W czasie pochodu lewicy w Poznaniu policja zatrzymała działaczy "Naszości", którzy zjawili się tam przebrani za diabły.Happenerom postawiono zarzut zakłócania legalnego zgromadzenia. Grozi im kara grzywny, areszt lub nawet ograniczenie wolności.
Delegacje górników, hutników, stoczniowców i marynarzy przyjechały do bazyliki w Kaliszu, do swojego patrona, świętego Józefa Cieśli. Podziękowania robotnikom, którzy przyjechali do Kalisza złożył w specjalnym liście prezydent Lech Kaczyński. Prezydent wyraził także uznanie dla kaliskiej Solidarności za coroczne organizowanie pielgrzymek do cudownego obrazu. Bazylika w Kaliszu jest największą w kraju świątynią, w której czczony jest święty Józef.

Tagi: pochód, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz