Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Początek obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem

0
Podziel się:

Zakończył się Apel Prezydencki otwierający obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Wzięli w nim udział prezydent-elekt Rzeczypospolitej, prezydent Litwy, Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego, prezydenci państw regionu oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Bronisław Komorowski powiedział, że bitwa pod Grunwaldem była zetknięciem się dwóch koncepcji cywilizacyjnych. Prezydent-elekt dodał, że jej finał był cezurą, która zadecydowała, że Europa poszła w stronę wolności i jedności. W jego ocenie była to droga do sukcesu, która doprowadziła do utworzenia unii Polski i Litwy. Komorowski przypomniał, że było to państwo, w którym wiele kultur i nacji znalazło dla siebie miejsce.
Prezydent Litwy Daria Grybauskaite powiedziała, że wiktoria grunwaldzka przypomina nam, jak wiele potrafią narody polski i litewski oraz ich sojusznicy, gdy działają razem. Daria Grybauskaite mówiła po polsku, że Grunwald miał zawsze znaczenie symboliczne dla Litwinów. Dodała, że w słowie Żalgiris, czyli Grunwald zakodowane są wolnościowe i niepodległościowe nadzieje Litwinów. Prezydent Litwy podziękowała Polakom za organizację obchodów.
Wielki Mistrz Krzyżacki uważa, że 600 lat po bitwie grunwaldzkiej można mówić o pojednaniu. Biskup Bruno Platter powiedział, że w tym stuleciu znacząco zmienia się postrzeganie Bitwy pod Grunwaldem. Zanika bowiem mit grunwaldzki, bazujący - jego zdaniem - na wzajemnej niechęci. Według Wielkiego Mistrza obecnie polityczne wykorzystywanie tego zakonu przez Niemcy i Polskę przeszło do historii.
Jerzy Buzek powiedział podczas Apelu Prezydenckiego, że pod Grunwaldem ludy naszej części Europy upomniały się o cywilizację solidarności i o wolność oraz godność człowieka. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że bitwa sprzed 600 lat to zwycięstwo najważniejszych praw.
Jerzy Buzek mówił, że dzięki zwycięstwu pod Grunwaldem Polacy, Litwini i Rusini zaczęli współdecydować o tym, jak będzie wyglądać Europa. Dodał, że wówczas broniliśmy prawa narodów do samostanowienia. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego powiedział też, że po 600 latach pamiętamy o poległych i o misji cywilizacyjnej, którą przez kilkadziesiąt lat prowadził Zakon Krzyżacki.
Wieczorem oficjalne delegacje udadzą się na zamek w Malborku. Wezmą tam udział w widowisku historycznym "Banderia 1410".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)