Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Początek Roku Chopinowskiego

0
Podziel się
bEgoqPWZ

W Filharmonii Narodowej dziś inauguracja Roku Chopinowskiego (o 19.00). Specjalnie z tej okazji przyjechał do Polski jeden z najsłynniejszych obecnie pianistów 27-letni Chińczyk Lang Lang.
Artysta mówi, że utwory Chopina zaczął grać mając 14 lat, a kolejne lata koncertowania przyniosły mu nowe doświadczenia i nowa wiedzę na temat tej muzyki.
Lang Lang przyznaje, że niezwykle ważnym dla niego doświadczeniem było wykonanie Koncertu e-moll Chopina z Orkiestrą Symforniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita, ale - jak podkreśla - jego ulubionym utworem jest Koncert f-moll.
W Warszawie zabrzmią obydwa koncerty Chopina: dziś zostanie wykonany koncert f-moll, a jutro - e-moll. Oprócz tego podczas obydwu koncertów zabrzmi Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.
Honorowymi gośćmi koncertu będą między innymi prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Lang Lang wystąpi w Polsce jeszcze w niedzielę, gdzie zagra koncert w Filharmonii w Łodzi. Tu także zabrzmi Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, a Lang Langg wystąpi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela Raiskina. Na ten koncert również nie ma już biletów, ale na godzinę przed nim w sprzedaży mają być, w ograniczonej liczbie, wejściówki.
Dyrektor Filharmonii Narodowej Antoni Wit podkreśla, że w Roku Chopinowskim, w hołdzie kompozytorowi, wystąpią tu także inni znani pianiści. Koordynator rocznicowych obchodów urodzin kompozytora Monika Strugała z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zapewnia natomiast, że 1 marca, w dniu urodzin kompozytora, zostanie otwarte w Warszawie pierwsze muzeum biograficzne Fryderyka Chopina, które będzie najnowocześniejszym takim obiektem w tej części Europy.
Do najważniejszych wydarzeń obchodów Roku Chopinowskiego w Polsce można także zaliczyć, zaplanowany na koniec lutego, III Międzynarodowy Kongres Chopinologiczny, zatytułowany "Chopin 1810-2010 Idee - Interpretacje - Oddziaływania" oraz sierpniowy VI już Festiwal Chopin i jego Europa i XIV Międzynarodowy Konkurs Chopinowskiego (od 2 do 23 października).

bEgoqPXC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)