Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lustracja
15.06.2006 15:58

Podczas uroczystości Bożego Ciała hierarchowie często powracali w homiliach do tematu lustracji

Metropolita krakowski Stanisław Dziwisz przeprosił w imieniu krakowskiego Kościoła tych, którzy zostali skrzywdzeni przez księży współpracujących z SB. Kardynał w czasie procesji Bożego Ciała zaapelował, aby osoby, które czują się dotknięte albo zgorszone postawą niektórych kapłanów nie zrażały się do Kościoła.

Podziel się
Dodaj komentarz

Metropolita krakowski mówił, że w słowie "przepraszam" mieści się również dobra i szczera wola dochodzenia prawdy.
Metropolita krakowski wyjaśnił, że mówiąc o "całej prawdzie lustracji" ma na myśli rzetelne badania historyczne. Kardynał zaznaczył, że mówiąc o współpracy księży z SB nie wolno zapominać o tych bohaterskich duchownych, którzy cierpieli z powodu niezgody na współpracę z systemem komunistycznym.
W świątecznej homilii do lustracji nawiązał także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik. Nazwał ją "tematem zastępczym", gdyż w jego opinii zaledwie mały procent duchownych poszło na współpracę i to najczęściej pod groźbą szantażu.
Z kolei arcybiskup Józef Życiński w homilii skrytykował projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Arcybiskup podkreślił, że szczególnie niepokoi, iż oskarżeni lub podejrzani o współpracę z SB nie mają możliwości obrony. Jak zaznaczył, dla większości Polaków zniesławienie z powodu takiego oskarżenia jest formą śmierci cywilnej. "Żadna partia ani formacja polityczna nie ma prawa do tego by, upaństwowić naszą historię i godność człowieka" - powiedział arcybiskup Życiński.

Tagi: lustracja, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz