Notowania

wiadomości
18.08.2012 16:19

Podlasie-Cyryl-przebieg wizyty

Patriarcha Moskiewski i Całej Rusi Cyryl podczas wizyty w soborze świętego Mikołaja w Białymstoku podarował ikonę świętego Mikołaja. W ten sposób rozpoczął dwudniowy pobyt na Podlasiu, gdzie mieszka najwięcej prawosławnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Następnie rosyjski patriarcha Cyryl odwiedził cerkiew Świętego Ducha na białostockim Antoniuku. Wierni podkreślają, że ta wizyta to ważne wydarzenie w życiu cerkwi w Polsce.
Wiara, młodzież wśród wiernych oraz pokój między ludźmi - to rzeczywiste dowody rozwoju społeczeństw i narodów - mówił patriarcha. Cyryl I zauważył ogromne zmiany, jakie zaszły od jego poprzedniej wizyty na Podlasiu. "Odwiedzając po blisko 25 latach Białystok, widzę, że to wszystko jest tu obecne - i ogromna cerkiew i wierzący ludzie i wierząca młodzież i widze tu ogramne zmiany" - mówił patriarcha. "Cieszę się z obecności katolickiego hierarchy białostockiego metropolity Edwarda, widzę, jak pozytywnie zmieniły się stosunki między prawosławnymi i katolikami, wiedzę, jak kraj stał się inny" - mówił Cyryl I. Patriarcha podarował w prezencie kopię Tichwińskiej ikony matki Bożej.
Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi prawosławnej po drodze na spotkanie z władzami Białegostoku złożył kwiaty przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Wydarzenia tego nie było planie wizyty. Ma to być symboliczny gest duchowego pojednania.
Po uroczystym obiedzie Cyryl I udał się do Supraśla. Patriarchę powitał źwięk monasterskich dzwonów, biskup supraski Grzegorz, mnisi klasztoru Zwiastowania Najświętszej Bogurodzicy oraz duchowni i wierni.
Wizyta w Supraślu to przede wszystkim spotkanie z historią życia monastycznego w Polsce. Klasztor w Supraślu powstał już w XVI wieku i przez lata był ważnym ośrodkiem życia duchowego i kulturalnego dawnej Rzeczpospolitej. Słynie między innymi z bogatych zbiorów bibliotecznych, cudownej ikony Bogurodzicy oraz oryginalnej cerkwi Zwiastowania, która łączy cechy architektury bizantyjskiej i gotyckiej. Właśnie do tej świątyni, odbudowywanej ze zniszczeń wojennych przez ostatnie 20 lat skierował swoje kroki patriarcha Cyryl. Zapoznał się z dziejami monasteru oraz postępami w odbudowie świątyni. Patriarcha pomodlił się również na grobie prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego arcybiskupa Mirona, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
W związku z wizytą patriarchy można spodziewać się utrudnień na drogach w regionie. Trzeba szczególnie uważać na trasie przejazdu kolumny pojazdów z patriarchą. W najbliższym czasie będzie jechała z Supraśla do Hajnówki, a między 16.00 i 17.00 dotrze na świętą Górę Grabarkę.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz