Podnoszenie ciężarów - młodzieżowe ME: 4 medale Polaków w Tallinie

0

podnoszenie ciężarów - młodzieżowe mistrzostwa Europy - Tallin - Arkadiusz Michalski - Małgorzata Wiejak - Patrycja Piechowiak - Krzysztof Klicki

Cztery medale (srebrny i 3 brązowe) wywalczyli reprezentanci Polski w ostatnim dniu młodzieżowych mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów, które zakończyły się w Tallinie. W wadze do 75 kg trzecia była Patrycja Piechowiak, w kategorii +75 kg na najniższym stopniu podium stanęła Małgorzata Wiejak; w wadze mężczyzn +105 kg trzeci był Krzysztof Klicki, a drugie miejsce w kategorii do 105 kg zajął Arkadiusz Michalski.

Michalski awansował z 4. miejsca, które zajmował po rwaniu; w dwuboju uzyskał 390 kg (169 + 221 kg). Młodzieżowym mistrzem Europy został Arturs Plesnieks z Łotwy - 396 kg (175 + 221 kg); brąz dla prowadzącego po rwaniu, Rosjanina Nikołaja Wasiliewa - 390 kg (178 + 212 kg).

Klicki uzyskał w dwuboju 385 kg (172 + 213 kg); złoto dla Magomieda Abujewa z Rosji - 410 kg (195 + 215 kg); drugi był Ormianin Hayk Hakobyan - 393 kg (182 + 211 kg). Drugi startujący w tej kategorii Polak -

Rywalizacja w wadze do 75 kg kobiet miała bardzo wyrównany przebieg; medalistki zdecydowanie przeważały nad resztą stawki, a pierwszą od trzeciej dzieliły zaledwie 2 kg. Piechowiak skończyła z wynikiem dwuboju 204 kg (91 + 113 kg); wygrała Niemka Nina Schroth - 206 kg (92 + 114 kg), a srebro wywalczyła Meri Ilmarinen z Finlandii - 205 kg (91 + 114 kg).

W wadze superciężkiej Małgorzata Wiejak uzyskała w dwuboju 224 kg (102 + 122 kg); mistrzynią Europy do lat 23 została Julia Konowałowa z Rosji - 275 kg (120 + 155 kg), a srebro wywalczyła inna rosyjska sztangistka, Julia Kaczajewa - 270 kg (120 + 150 kg).

Łącznie polscy młodzieżowcy wywalczyli w Tallinie 5 medali: złoty (Krzysztof Zwarycz, 85 kg), srebrny (Arkadiusz Michalski, 105 kg) oraz 3 brązowe (Wioleta Jastrzębowska, 48 kg; Patrycja Piechowiak, 75 kg i Małgorzata Wiejak, +75 kg).
Dzień wcześniej zakończyły się - rozgrywane równolegle - mistrzostwa Europy juniorów. Młodzi polscy sztangiści wywalczyli w stolicy Estonii 4 medale: srebrne - Katarzyna Feledyn (48 kg) i Jarosław Samoraj (105 kg), a brązowe - Marta Droździel (+75 kg) i Bartosz Łoziński (+105 kg).