Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy chcą wczesnych emerytur

0
Podziel się:

W Polsce w znikomym stopniu wykorzystuje się doświadczenie pracowników powyżej 50. roku życia. Polacy bardzo wcześnie opuszczają rynek pracy i przechodzą w stan bierności zawodowej. Badania wykazały, że ponad 60 procent osób w wieku 54-60 lat wyraża chęć przejścia na emeryturę tak wcześnie, jak to możliwe.
Jak podkreśla Mieczysław Bąk z Krajowej Izby Gospodarczej w przedsiębiorstwach brakuje umiejętnego zarządzania w tej sprawie. Pracownicy przez całe lata wykonują te same zadania. Niezwykle rzadko są szkoleni i awansowani. W efekcie albo każda większa zmiana w firmie sprawia, że nagle są oceniani jako niekompetentni; albo są zmęczeni monotonią i brakiem perspektyw rozwoju.
Przyczyną wczesnego wychodzenia osób "50+" z rynku pracy są również pokutujące w społeczeństwie mity, że osoby starsze to gorsi pracownicy, że odbierają pracę ludziom młodym czy że są schorowane. Jak mówi ekspert do spraw rynku pracy dziennikarz Bartosz Marczuk osoby, które mają dzisiaj pięćdziesiąt kilka lat, dwadzieścia lat temu już pracowały i większość swojej kariery zawodowej rozwijały w normalnych rynkowych warunkach. Mają nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie, co jest niezwykle cenne.
Eksperci uważają, że w obecnej trudnej sytuacji demograficznej nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej zatrzymywanie starszych pracowników na rynku pracy jest koniecznością. Podkreślają, że na przykład 55-letnia kobieta ma jeszcze do przeżycia przeciętnie 27 lat i wczesnego wychodzenia z rynku pracy system emerytalny nie wytrzyma.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)