Notowania

wybory prezydenckie 2010
20.06.2010 07:40

Polacy idą do urn, uprawnionych jest 30 milionów osób

W całej Polsce działa przeszło 25 tysięcy lokali wyborczych. Na terenach dotkniętych przez powódź komisje wyborcze urzędują nawet w namiotach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)

na zdjęciu: przygotowania do wyborów w Sandomierzu

Państwowa Komisja Wyborcza podaje, że do uprawnionych do głosowania jest ponad 30 milionów 505 tysięcy Polaków. Głosować możemy w lokalach wyborczych, najczęściej zlokalizowanych w szkołach, domach kultury lub w innych budynkach użyteczności publicznej.

Ale są też inne miejsca gdzie zostanie przeprowadzone głosowanie podkreśla przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski. To szpitale, zakłady karne, areszty, ośrodki opieki społecznej czy wreszcie polskie statki morskie.

Najtrudniejsze zadanie stało przed organizatorami wyborów na terenach dotkniętych powodzią. Najwięcej kłopotów było w gminie Wików na Lubelszczyźnie. Jednak, jak zapewnia kierownik Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki lokale wyborcze zostały przygotowane choć jeden przeniesiono.

Lokale wyborcze będą otwarte dziś od 6.00 do 20.00, jeśli nie dojdzie do incydentów, które mogą doprowadzić do przedłużenia głosowania.

Za czynną agitację w trakcie ciszy wyborczej grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Za publikowanie sondaży kara sięga od 500 tysięcy do miliona złotych.
Już wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała kilka - jak podkreśla - drobnych przypadków naruszenia ciszy wyborczej. Polegały na rozwieszaniu plakatów wyborczych lub ich zrywaniu.

Plakaty wyborcze nieujawnionych kandydatów wywieszano w Gdańsku, Sztumie i Krakowie. W Łodzi do skrzynek pocztowych wrzucano ulotki wyborcze. W Koninie i Złotoryi zrywano zaś wcześniej rozwieszone plakaty wyborcze. Z kolei w Jeleniej Górze wybito szybę w lokalu wyborczym, a w Gdyni-Chyloni uszkodzono klamkę w lokalu.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Trwa cisza wyborcza, jej złamanie może drogo kosztować ]( http://news.money.pl/artykul/trwa;cisza;wyborcza;jej;zlamanie;moze;drogo;kosztowac,67,0,634435.html )
Tagi: wybory prezydenckie 2010, wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz