Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy na niemieckim rynku pracy

0
Podziel się:

Eksperci oceniają, że otwarcie w maju niemieckiego rynku pracy może spowodować odpływ części pracowników z polskiego rynku pracy. W Niemczech na brak rąk do pracy skarży się 70 procent przedsiębiorstw.

Ekonomista Ryszard Petru zwraca uwagę, że Polacy mieszkający w pobliżu granicy zachodniej mogą pracować w Niemczech nie emigrując tam. Tym bardziej, że Niemcy mają bardzo dobrą infrastrukturę, co daje możliwość polskim pracownikom wyjeżdżania w poniedziałek i wracania do domu w piątek. Poza tym, istnieje presja płacowa - podkreśla Ryszard Petru. Ktoś, kto zarabia w Polsce średnią krajową, ma szansę na średnią krajową także w Niemczech. Niemcy zaś mają najbogatszą gospodarkę w Europie.
Także Marek Kłoczko - sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej podkreśla, że otwarcie niemieckiego rynku pracy będzie bardzo korzystne dla tamtejszej gospodarki. Tym bardziej, że Niemcy uskarżają się na brak fachowców zwłaszcza z branży informatycznej. Według Marka Kłoczki Polacy wolą pracować w Polsce, ale zachęty przygotowywane przez Niemców mogą skłaniać ich do wyjazdów. Rząd niemiecki na przykład jest w stanie fundować stypendia dla młodzieży, aby uczyła się zawodu, a w Polsce takich stypendiów nie ma. To może drenować polski rynek pracy.
Marek Kłoczko uważa, że gdyby polskiej gospodarce udało się utrzymać ponad 4-procentowe tempo wzrostu, nie byłoby problemu z wyjazdami naszych pracowników za granicę.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)