Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polka na czele wyprawy na Nanga Parbat

0
Podziel się:

Kraków- Nanga Parbat - wyprawa - Polka kierowniczką

Polka na czele międzynarodowej wyprawy na Nanga Parbat w Himalajach. Aleksandra Dzik - młoda himalaistka z Krakowa - będzie dowodziła zespołem 19 osób z 9 krajów. Wszyscy zamierzają wyjść na mierzący 8126 metrów szczyt dziewiątego co do wysokości ośmiotysięcznika.
Choć w zespole jest sporo uznanych i doświadczonych wspinaczy, to Polce przypadło kierowanie wyprawą. "Generalnie oprócz jednego rodzynka z Kanady, uczestnikami wyprawy są osoby z Europy Środkowowschodniej i Azji Środkowej i Zachodniej. Nie wyobrażam sobie, że będę komuś dyrygować, ale mam wrażenie, że z tej wyprawy może "wykluć się" coś bardzo fajnego"- mówi Polka.
Aleksandra Dzik musiała zadbać głównie o logistykę wyprawy. Jej uczestnicy są już w drodze do Pakistanu. Choć liczna grupa wspinaczy ma różne cele, to większość zamierza wychodzić na szczyt tak zwaną drogą Kinshofera.
Kierowniczka International Nanga Parbat Expedition wyjaśnia, że Nanga Parbat to góra, która nawet na klasycznej drodze przedstawia trudności techniczne. "Gdyby nie było tam starych lin poręczowych, to wyjście byłoby bardzo wymagające. Ale nawet kiedy mamy te stare liny i tak musimy zawiesić nowe poręczówki"- podkreśla.
Aleksandra Dzik razem ze wspinaczami z Polski próbowała już zdobyć szczyt w 2010 roku. Wtedy próba się nie powiodła. "Tam się pogubiliśmy, ale cieszę się, że się wycofałam w odpowiednim momencie. W ten sposób zostawiłam sobie "kropkę nad i". Już wtedy wiedziałam, że na Nanga Parbat będę chciała wrócić. Cieszę się, że udaje się to zrobić w takim składzie, bo ważniejsze od tego na jaką górę jedziesz, jest to z kim jedziesz"- podkreśla.
Aleksandra Dzik, mimo młodego wieku na swoim koncie ma między innymi wejścia na ośmiotysięcznik Gasherbrum II oraz wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR. Dzięki temu jako pierwsza Polka uzyskała prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery.
Nanga Parbat jest dziewiątym co do wysokości szczytem świata.. Jednym z dwóch ośmiotysięczników niezdobytych dotąd zimą. Na jego wierzchołku w lecie stanęło niespełna 300 wypraw. Pierwszymi Polakami na szczycie byli w 1985 roku Zygmunt Heinrich, Jerzy Kukuczka oraz Sławomir Łobodziński.
W międzynarodowej wyprawie na Nanga Parbat uczestniczą: Nina Adjanin (Serbia), Ismail Asgarow (Azerbejdżan), Israfil Aszurly (Azerbejdżan), Saulius Damulevicius (Litwa), Aleksandra Dzik (Polska), Gabriel Filippi (Kanada), Ihor Karabin (Ukraina), Gienadij Kiriewskij (Rosja), Aleksiej Kosjakow (Rosja), Aleksandr Łutochin (Rosja), Andrej Manujłow (Rosja), Ernestas Marksaitis (Litwa), Oleg Obrizan (Rosja), Dmitrij Sinew (Rosja), Gleb Sokołow (Rosja), Jacek Teler (Polska), Iwan Tomow (Bułgaria i Rosja) I Michaił Wieszczagin (Rosja).

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)