Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy żołnierze w Afganistanie

0
Podziel się:

70 polskich żołnierzy jest już w Afganistanie. To pierwsi Polacy, którzy rozpoczęli służbę w tym kraju w ramach misji NATO. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy do Afganistanu ma dojechać reszta polskiego kontyngentu czyli w sumie 1200 osób.

Najtrudniejsze zadanie ma przed sobą grupa manewrowa, czyli żołnierze, którzy będą stacjonować na bardzo niebezpiecznym południu Afganistanu - w prowincji Ghazni. Batalion ten będzie pilnował strategicznej drogi z Kabulu do Kandaharu, ale będzie też brał udział w akcjach bojowych przeciwko talibom.
Generał Tadeusz Buk, który był już na wielu misjach, a od miesiąca jest w Kabulu mówi w rozmowie z Polskim Radiem, że żołnierze będą mieli trudne zadanie. Chodzi nie tylko o trudny górski teren, ale również o zawiłości etniczne Afganistanu. "Tutaj jest mozaika taka jak w Jugosławii pod koniec lat 80. - pasztunowie, uzbekowie, hazarowie, tadżycy. Trzeba wiedzieć, kto się z kim lubi, a kto nie" - wyjaśnia generał Buk.
Oprócz misji NATO, Polacy wciąż uczestniczą również w amerykańskiej operacji "Enduring Freedom". Setka naszych saperów od kilku lat rozminowuje i odbudowuje bazę lotniczą w Bagram.

wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)