Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska - Nauka - Stypendia FNP

0
Podziel się:

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozdała młodym doktorantom i doktorom 128 stypendiów. Laureaci tegorocznej, 19-tej już edycji programu START, otrzymali granty w wysokości 28 tysięcy złotych.

Prof. dr hab. Maciej Żylicz Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zaznacza, że są to środki, które pomogą młodym naukowcom w rozwoju kariery. Z doświadczeń Fundacji wynika, że jej stypendyści robią karierę naukową o 10 lat szybciej niż pozostali polscy naukowcy, a więc otrzymują habilitację dekadę wcześniej. Zdaniem Prezesa Żylicza jest to "kwiat naszej nauki i w nich należy inwestować".
Prof. Żylicz zaznacza, że laureaci mogą przeznaczyć stypendia na dowolny cel np. na wynajęcie niani, co umożliwi młodemu naukowcowi kontynuowanie prac badawczych. Jedna ze stypendystek, Anna Czarnecka zdradziła Polskiemu Radiu, że swój grant przeznaczy na wykończenie kupionego mieszkania. Zaznaczyła również, że "jest to o tyle związane z nauką, że przeprowadza się do miejsca bliżej swojej pracy, a więc będzie mogła w niej spędzać więcej czasu".
Spośród 128 uhonorowanych naukowców, jeden - lekarz Michał Kamiński otrzymał wyróżnienie. Jego stypendium wyniosło 36 tysięcy złotych. Po odebraniu dyplomu powiedział, że "nie czuje się jako najwybitniejszy z wybitnych, aczkolwiek jest to bardzo miła okazja i pozostaje tylko się cieszyć". W rozmowie z Polskim Radiem powiedział, że w ostatnim czasie udało mu się napisać publikację, która była ważna, więc mógł się spodziewać, że znajdzie się w gronie laureatów. Nie spodziewał się jednak wyróżnienia.
Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przedstawił Informacyjnej Agencji Radiowej argumenty, które przemówiły za tym, by właśnie lekarzowi Michałowi Kamińskiemu przyznać wyróżnienie. Najważniejszym jest znalezienie korelacji między wskaźnikami jakości kolonoskopii a ryzykiem raka interwałowego, czyli raka, który wystąpił między badaniami przesiewowymi. To odkrycie stało się podstawą do publikacji w "The New England Journal of Medicine". "Jest to chyba pierwsza praca w polskich warunkach, opublikowana w tak dobrym czasopiśmie" - mówi Prof. Żylicz.
Wyróżnienie zostało sfinansowane z wpłat 1% podatków dochodowych od osób fizycznych, przekazanych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, jako organizacji pożytku publicznego.
Tegoroczni laureaci programu START zostali wyłonieni spośród 1027 kandydatów. Grono laureatów powiększyło się w tym roku o kolejnych 128 osób i w tej chwili, wliczając wszystkie edycje konkursu wynosi 2095 osób.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)