Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Polska" - Ołdakowski: za wcześnie na grę o powstaniu

0
Podziel się:

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego mówi, że wejście z narracją o Powstaniu Warszawskim do świata kultury masowej było świadomą decyzją. Jan Ołdakowski w wywiadzie dla dziennika "Polska" podkreśla, że dzięki temu udaje mu się zainteresować młodzież wydarzeniami sprzed 66 lat. Niedawno powstał trójwymiarowy film "Miasto ruin", ukazała się płyta z piosenkami o Warszawie, które śpiewa między innymi pochodzący z Afryki muzyk Mamadou Diouf, a w ubiegłym roku płyta z utworami powstańczych poetów.

Jan Ołdakowski tłumaczy, że zadaniem kierownictwa placówki było wprowadzenie tematu Powstania Warszawskiego do publicznej debaty, zmienienie nastawienia do niego i spowodowanie, żeby powstanie stało się czymś, co będą akceptowali, czym będą się interesowali i do czego będą się odnosili młodzi ludzie. "Nie da się wprowadzić do debaty tematu bez wejścia do kultury masowej. Tylko język, który młodzież rozumie, potrafi do niej trafić" - mówi dziennikowi "Polska" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jan Ołdakowski dodaje, że o tym, iż jego sposoby się sprawdzają najlepiej świadczy frekwencja w muzeum, która jest z roku na rok coraz większa. W ubiegłym roku było 513 tysięcy ludzi, a w pierwszym półroczu tego roku było o 23 tysiące osób więcej niż rok temu o tej porze. To rekord w historii muzeum.
Dyrektor placówki dodaje, że w planach było także przygotowanie gry komputerowej o Powstaniu Warszawskim. "Nawet zamówiliśmy demo, jednak wydaje się, że na to jeszcze za wcześnie, żyją powstańcy. Zawsze też jest kłopot, jak powinna się kończyć, bo czy postać, w którą się wciela grający, wygrywa Powstanie i zabija Ericha von dem Bacha, a potem wygrywa II wojnę światową i zabija Hitlera? Tutaj nie da się przeskoczyć historii" - mówi Jan Ołdakowski dziennikowi "Polska".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Polska"/kry/jp

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)