Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska - ostrzeżenia hydrologiczne

0
Podziel się:

W Polsce wciąż niespokojnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś dwa ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia. Dotyczą one województw dolnośląskiego i opolskiego. W tych obszarach możliwy jest wzrost stanu wody w rzekach powyżej stanów alarmowych.
Nadal widoczne są także skutki nawałnic, które przeszły wczoraj nad terenem województw południowych i centralnych - powiedział IAR rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie proszowickim, w województwie małopolskim, gdzie w wyniku intensywnych opadów zalanych zostało ponad sto gospodarstw. W tym samym obszarze, we wsi Posądza, powalone przez silny wiatr drzewo ciężko raniło mężczyznę. W powiecie chrzanowskim padający grad uszkodził dachy na dziesięciu budynkach.
Podobna sytuacja miała miejsce w kilku powiatach województwa śląskiego, gdzie uszkodzone zostały dachy na czterdziestu dwóch budynkach. Jedną z najpoważniejszych interwencji strażacy odnotowali w Koziegłowach, w powiecie myszkowskim. Tam zalanych zostało około 50 domów. Nadal pod wodą jest także droga krajowa 88 z Gliwic do Bytomia. Poważne utrudnienia na drodze krajowej 88 w Zabrzu.
Gwałtowne burze przeszły wieczorem także nad województwem podkarpackim. Padający grad uszkodził pokrycie dachu 4 budynków w powiecie mieleckim, zaś intensywne opady deszczu spowodowały podtopienia około 25 budynków. Ucierpieli też mieszkańcy innych powiatów - w stalowowolskim około 20 budynków zostało podtopnionych, a około dziesięciu w każdym z powiatów tarnobrzeskim, przeworskim i niżańskim.
Do oberwania chmury doszło też w gminie Dzwola, w powiecie janowskim, w województwie lubelskim. W niektórych miejscach rwąca woda zerwała skarpy drogowe, uszkodziła przepusty, zostawiła głębokie wyrwy. Na skutek nocnej nawałnicy ucierpieli mieszkańcy Krzemienia Pierwszego i Drugiego, Branwi oraz Zofianki Górnej. Intensywne opady deszczu spowodowały także wylanie rzeki Branew oraz uszkodzenie 4 stacji transformatorowych.
Wczoraj w Polsce funkcjonariusze w sumie przeprowadzili niemal 1800 interwencji związanych z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu, lokalnych podtopień i burz. Ponad 300 razy wyjeżdżali do umacniania, podwyższania i monitorowania wałów przeciwpowodziowych, a także zabezpieczania budynków przed zalaniem.
Obecnie na wszystkich rzekach w Polsce, według danych IMGW, przekroczonych jest 65 stanów alarmowych i 86 stanów ostrzegawczych.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)