Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Polska" - parytet dla kobiet w radach naukowych

0
Podziel się:

Resort nauki chce zapewnić kobietom 30 procent miejsc w prestiżowych gremiach naukowych - pisze dziennik "Polska". Zapowiada to minister nauki Barbara Kudrycka.

Parytety obejmą cztery instytucje: Państwową Komisję Akredytacyjną, Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów, Radę Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych.Na początek panie mają mieć zagwarantowane 10 procent miejsc, w kolejnych latach - już 30 procent
To pierwsza próba zapisania parytetu w polskim prawie. W radach i komisjach mających wpływ na polską naukę, zasiada obecnie 7 procent kobiet. Jesteśmy pod tym względem na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej - gorszy wynik ma jedynie Luksemburg, a najlepszy - Finlandia - 52 procent. Parytety dotyczące udziału kobiet w życiu naukowym wprowadziły między innymi kraje skandynawskie, ale też nasi sąsiedzi, Niemcy.
"Polska" pisze, że kobietom-naukowcom najłatwiej o awans w takich dziedzinach jak filozofia, socjologia, historia. Najtrudniej jest w budownictwie, naukach politycznych, mechanice, matematyce, informatyce czy inżynierii chemicznej.
Do tej pory postulat zapisania parytetu dla kobiet pojawił się w polskiej debacie wyłącznie przy okazji tworzenia list wyborczych do parlamentu. Ale żadna partia nie zdecydowała się go wprowadzić w życie - przypomina "Polska".

"Polska"/iar/mf/Siekaj

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)