Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska - UE - strefa euro- kryzys

0
Podziel się:

Grecja, stojąca na skraju bankructwa, ma dziś otrzymać kolejną transzę pożyczki w wysokości 12 miliardów euro. Decyzję podejmą ministrowie finansów strefy euro podczas telekonferencji. Zapadnie ona w drugim dniu naszego przewodnictwa w Unii, ale Polska, która do strefy euro nie należy, na nią wpływu mieć nie będzie. Rząd stara się więc o zgodę na udział w posiedzeniach eurogrupy.

Kryzys w strefie euro to jeden z tych problemów, które mogą zdominować najbliższe pół roku. Już wkrótce powinna zapaść decyzja o drugim pakiecie pomocowym dla Grecji, monitorowana jest też sytuacja pozostałych słabych ogniw w eurolandzie - Hiszpanii i Portugalii. Polska może domagać się udziału w tych dyskusjach - mówią eksperci. "Polska ma dobrą pozycję, silną gospodarkę i finanse publiczne - to czyni ją wiarygodnym krajem przewodniczącym Unii" - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Daniel Gros ekspert brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską.
Z kolei inny ekspert Janis Emmanouilidis z brukselskiego Centrum Polityki Europejskiej przypomina wcześniejsze zobowiązania rządu w Warszawie. "Polska bardzo chętnie przystąpiła do paktu Euro Plus, pokazała wolę pogłębiania gospodarczej integracji, co powinno być sygnałem dla innych państw" - dodał. Kraje ze wspólną walutą niechętnie dopuszczają państwa spoza strefy euro na swe spotkania ministerialne. Nie były na nie zapraszane na przykład Węgry, które kierowały pracami Unii w pierwszej połowie roku.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)