Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska do 2012 roku musi zredukować nadmierny deficyt finansów publicznych

0
Podziel się:

Polska ma czas do 2012 roku na zredukowanie nadmiernego deficytu finansów publicznych. To termin, który wyznaczyła Komisja Europejska. Ubiegłoroczny deficyt przekroczył u nas dozwolony poziom 3 procent Produktu Krajowego Brutto, a tegoroczny ma być jeszcze wyższy i wynieść 6,6 procent PKB. Do stycznia Polska powinna przesłać konkretny plan zmniejszenia dziury budżetowej.

Unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia oczekuje też ściślejszej kontroli wydatków budżetowych. "Ostatnie doświadczenia pokazują, że kontrola budżetowa musi być poprawiona. Fakt, że do kwietnia rząd nie był świadomy, iż zeszłoroczny deficyt wyniósł 3,9%, pokazuje, że te mechanizmy nie działają dobrze" - mówił unijny komisarz. Joaquin Almunia opowiadał też, że jeszcze w kwietniu rozmawiał na temat z polskim ministrem finansów. "Zapytałem go: Jacek, co się stało z deficytem? A on na to, że musi sprawdzić te dane, bo to dziwna sytuacja".

Zdaniem komisarza, sytuacja zaskoczyła polski rząd między innymi w związku z inną metodologią liczenia deficytu. Rząd używa metody kasowej, a Komisja korzysta z memoriałowej. Jednak przede wszystkim do nadmiernego deficytu przyczyniły się działania polskich władz. Rządom z ostatnich pięciu lat unijny komisarz wytknął też zaniedbania. "Brakowało odpowiednich działań w czasach koniunktury gospodarczej i teraz, kiedy wzrost gospodarczy jest ujemny, po raz pierwszy od czasu wejścia Polski do Unii, już nie ma pola manewru. Te działania są ograniczone. To efekt rządów ostatnich pięciu lat, ale nie chcę wytykać palcem konkretnych premierów czy ministrów finansów, z którymi się spotykałem, a ministrów było wielu" - dodał.

Polska nie jest jedynym krajem, który zmaga się z nadmiernym deficytem. W sumie ten problem dotyczy kilkunastu krajów Unii. Plany walki z kryzysem i ożywienia gospodarek znacznie obciążyły ich budżety narodowe.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)