Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska i Niemcy wyciągają rękę do Ukrainy

0
Podziel się
bEqZwcmt

Polska i Niemcy wyciągają rękę do Ukrainy - propozycja umowy stowarzyszeniowej nadal aktualna. Ministrowie spraw zagranicznych Radosław Sikorski i Guido Westerwelle przyjęli w Warszawie wspólną deklarację w tej sprawie.
Sygnatariusze wezwali ukraińskich przywódców do okazania "zdecydowanego działania i wymiernego postępu" na warunkach określonych w grudniu zeszłego roku. A to wymagałoby powrotu do negocjacji w sprawie przyjęcia umowy stowarzyszeniowej. W ubiegłym tygodniu Kijów zawiesił nad nią prace, tłumacząc to względami gospodarczymi.
Warszawa i Berlin zapowiadają wspólne zaangażowanie na rzecz Ukrainy w Unii Europejskiej. Radosław Sikorski i Guido Westerwelle wskazują, że obywatele Ukrainy pragną przybliżyć swój kraj do Unii. Zdaniem ministrów, świadczą o tym tłumy protestujących w Kijowie i innych ukraińskich miastach. Sygnatariusze deklaracji wskazują, że Ukraina ma szansę być głównym beneficjentem "bezprecedensowej oferty złożonej przez Unię Europejską". Ich zdaniem, stowarzyszenie otwiera przed Ukrainą najlepsze możliwości dla rozwoju gospodarczego i modernizacji.
W czwartek w Wilnie rozpoczyna się szczyt Partnerstwa Wschodniego, na którym miało dojść do podpisania umowy stowarzyszeniowej Unii z Ukrainą. Od kilku dni w Kijowie trwają masowe protesty przeciwko decyzji władz w Kijowie o jej niepodpisywaniu.

IAR

bEqZwcmW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)