Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska: Konwencja o zwalczaniu przemocy wobec kobiet przyjęta

0
Podziel się:

Rząd zgodził się na przyjęcie konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Państwo będzie musiało zadbać o ofiary przemocy - komentuje Biuro Pełnomocnika ds. Równego Traktowania.
O decyzji rządu poinformował premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji z liderem PSL Januszem Piechocińskim. Tusk dodał, że koalicjanci byli w kwestii konwencji jednomyślni. Wcześniej w przeciwko przyjęciu tej konwencji opowiadało się konserwatywne skrzydło Platformy Obywatelskiej z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem
Premier zaznaczył jednak, że Polska będzie stosować konwencję zgodnie z zasadami i przepisami Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
Rząd ma dwa "techniczne zastrzeżenia". Dotyczą one artykułów 30 i 44, które mówią o procedurach w odniesieniu do problemu kompensaty w przypadku ofiar, które nie są obywatelami Polski. Premier dodał, że intencją Polski jest, aby w przyszłości możliwość uzyskania kompensaty finansowej mieli obywatele wszystkich krajów, którzy chcieliby respektować podobne prawo wobec polskich obywateli.
Monika Ksieniewicz z Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania tłumaczy, że konwencja nakłada obowiązek organizowania akcji informacyjnych dotyczących przemocy. Według niej, w naszym kraju ofiary nie znają swoich praw, a dzięki konwencji rząd będzie musiał być bardziej aktywny w działaniach na rzecz równego traktowania mężczyzn i kobiet , partnerskich relacji w rodzinie i pokonywania konfliktów bez przemocy.
Według MOniki Ksieniewicz, decyzja rządu to sygnał, że potrzebna jest nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Podkreśliła ona, że 90 procent ofiar przemocy to kobiety. Ksieniewicz podkreśliła, że dyrektywa Unii Europejskiej tzw. "ofiarowa" z 16 listopada tego roku radykalnie zmienia sytuację ofiar przemocy. Zgodnie z nią, państwo będzie musiało zapewnić mieszkanie czy pomoc prawną na czas postępowania. Nakłada obowiązek utworzenia specjalnej linii telefonicznej dla ofiar przemocy domowej.
Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została otwarta do podpisu 11 maja 2011 roku w Istambule. Do tej pory została podpisana przez 24 państwa. By weszła w życie musi być ratyfikowana przez przynajmniej 10 państw, w tym 8 państw członkowskich Rady Europy.

IAR/ Mariusz Pieśniewski & wcześn./dyd

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)