Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska pomaga Gruzji w transformacji

0
Podziel się
bErGZpOZ

Polska pomaga Gruzji w transformacji. Podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przypomniała w Tbilisi, że od 2006 roku nasz kraj przeznaczył ponad 10 mln euro na projekty rozwojowe w Gruzji. Z tej kwoty ponad połowa środków została wydana na wsparcie rozwoju regionalnego. "Widzimy, że pieniądze te wykorzystano w sposób konstruktywny, aby utorować drogę do reform i rozwoju Gruzji" - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Wiceminister otworzyła w stolicy Gruzji konferencję o polskich doświadczeniach w realizacji reformy samorządowej i polityki decentralizacji władzy. Wziął w niej też udział Marcin Kubiak, wiceminister rozwoju regionalnego oraz Davit Narmania, minister rozwoju regionalnego i infrastruktury Gruzji, który podziękował polskiej delegacji za dotychczasowe wsparcie Polski dla reform i dzielenie się doświadczeniami transformacyjnymi.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że Polska chce dzielić się swoimi doświadczeniami. Dodała przy tym, że to właśnie reforma samorządowa jest uznawana za jeden z największych sukcesów polskiej transformacji.
Gruzja przygotowuje obecnie pakiet ustaw mających na celu wprowadzenie nowego podziału terytorialnego kraju i ustanowienia samorządu terytorialnego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych dzięki współpracy rozwojowej udziela wsparcia eksperckiego Gruzji w przygotowaniu reformy.
Wiceminister Pełczyńska-Nałęcz spotkała się także z ministrami: spraw zagranicznych, gospodarki oraz rozwoju regionalnego i infrastruktury. Z minister spraw zagranicznych Mają Pandżykidze wiceminister Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała o procesie integracji z UE, w tym perspektywie parafowania przez Gruzję umowy stowarzyszeniowej z Unią na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Dyskusja poświęcona była również współpracy euroatlantyckiej, bezpieczeństwu w regionie Kaukazu Południowego oraz zaplanowanym na 27 października wyborom prezydenckim w Gruzji.

IAR

bErGZpPC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)