Notowania

polska
15.06.2009 19:20

"Polska powinna przede wszystkim walczyć o fotel szefa PE"

Politolog Wawrzyniec Konarski z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej uważa, że w Unii, Polska powinna przede wszystkim walczyć o fotel szefa Parlamentu Europejskiego. Na to stanowisko wysunięto kandydaturę Jerzego Buzka.  

Podziel się
Dodaj komentarz

W opinii eksperta, który był gościem Pierwszego Programu Polskiego Radia, gdyby Danuta Huebner ponownie zasiadła w Komisji Europejskiej, mogłoby się to okazać ze szkodą dla kandydatury byłego premiera. Jak wyjaśnił, sytuacja ta w dużym stopniu eliminowałaby szanse Buzka na fotel przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Wawrzyniec Konarski ocenia, że były premier jest świetnie przygotowany do tego stanowiska i bardzo dobrze sprawdził się na forum europarlamentu.

Według eksperta, jeśli Danuta Huebner ponownie zostałaby komisarzem, w jakimś stopniu sprzeniewierzy się swoim wyborcom, którzy poczują się rozczarowani. Gdyby została ponownie komisarzem, musiałaby bowiem oddać mandat europosła.

Politolog uważa również, że Polska powinna wystawić do walki o miejsce w KE europosła Janusza Lewandowskiego.

Na wieczór zaplanowane jest spotkanie premiera Donalda Tuska z nowowybranymi eurodeputowanymi Platformy Obywatelskiej. Tematem spotkania - oprócz określenia priorytetów na kolejne 5 lat w EPP - będzie również kwestia właśnie unijnego komisarza. Oprócz Danuty Huebner, dotychczasowej Komisarz, szef rządu bierze także pod uwagę kandydaturę Janusza Lewandowskiego i Jacka Saryusza-Wolskiego.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz