Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska powinna zabezpieczyć się na wypadek powtórki gazowego kryzysu

0
Podziel się:

Dywersyfikacja dostaw gazu oraz zmiany w bilansie energetycznym Polski - to zdaniem polityków najważniejsze wnioski, jakie powinniśmy wyciągnąć po zakończonym konflikcie gazowym między Rosją a Ukrainą. Politycy zgodnie twierdzą

, że Polska powinna zabezpieczyć się na wypadek powtórki gazowego kryzysu na wschodzie.

Przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski mówi, że konieczne będzie przyspieszenie wprowadzenia najważniejszych zmian w polskiej i unijnej polityce energetycznej. Chodzi przede wszystkim o dywersyfikację dostaw gazu do Europy. Polityk podkreślił, że w tej kwestii Europa powinna działać solidarnie.

Minister Michał Kamiński z Kancelarii Prezydenta uważa, że priorytetem jest uniezależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu ponieważ podobne problemy z dostawami surowca z tego kraju mogą się powtarzać.

Konkretne rozwiązania tego problemu proponuje przewodniczący klubu poselskiego PSL Stanisław Żelichowski. W opinii polityka, Polska powinna podłączyć się do sieci gazociągów europejskich, zbudować instalacje służące do gazyfikacji węgla oraz budowanie gazoportów.

Tymczasem przewodniczący poselskiego klubu Lewicy Wojciech Olejniczak ostrzega, że należy działać jak najszybciej. Zaznacza, że sytuacja na wschodzie nadal nie jest stabilna i kolejne konflikty między Rosją i Ukrainą są tylko kwestią czasu.

W poniedziałek Naftohaz i Gazprom mają podpisać umowę o tranzycie i handlu gazem w tym roku. Władimir Putin i Julia Tymoszenko poinformowali po rozmowach w Moskwie, że od razu po tym zostanie wznowiony przesył paliwa przez Ukrainę do Unii Europejskiej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)