Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska prezydencja-niebezpieczne odpady -Jagusiewicz

0
Podziel się:

Podczas pażdziernikowej konferencji w kolumbijskiej Cartagenie Polska przyczyniła się do przyjęcia zakazu wywozu odpadów niebezpiecznych z krajów należących do OECD - przekonują przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu naczelnik Wydziału Transgranicznego Przemieszczenia Odpadów w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska Magda Gosk , jest to dotychczas największe osiągnięcie tej instytucji w okresie polskiego przewodzenia Unii Europejskiej. Został bowiem przełamany szesnastoletni impas w przyjęciu jednej z najważniejszych , kluczowych decyzji dotyczących poprawki do Konwencji Bazylejskiej, która zakazuje wywozu odpadów niebezpiecznych poza terytorium krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Celem zakazu jest ochrona państw, do których były wywożone odpady, a które nie dysponują wystarczającym zapleczem technologicznym do ich bezpiecznego zagospodarowywania.
W konferencji wzięło udział 700 przedstawicieli reprezentujących państwa członkowskie Konwencji Bazylejskiej. Delegacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska koordynowała działania krajów Unii Europejskiej i prowadziła bilateralne rozmowy z przedstawicielami innych krajów ONZ.
Jak podkreśla Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz, Polska ma też duży udział w doprowadzeniu do przyjęcia Deklaracji z Cartageny mówiącej o zapobieganiu i minimalizacji powstawania odpadów niebezpiecznych. Jest ona podstawą tworzenia tak zwanej zielonej gospodarki.
W rozmowach poprzedzających przyjęcie dokumentu Andrzej Jagusiewicz przewodniczył stronie unijnej, a zarazem reprezentował Europę Centralną i Wschodnią.
W ramach polskiego przewodzenia Unii Europejskiej Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi też działania w obszarze konwencji dotyczącej przemieszczania zanieczyszczeń na dalekie odległości.
Uczestniczy również w pracach legislacyjnych na forum Rady Unii Europejskiej. Dotyczą one między innymi opracowania nowelizacji dyrektywy z Seveso, która ma na celu zapobieganie wypadkom z udziałem substancji niebezpiecznych. Dyrektywa zawiera też procedury dotyczące działań, gdy taka awaria wystąpi i ograniczenia jej skutków dla ludzi i środowiska.
Strona polska chce doprowadzić do pierwszego czytania projektu znowelizowanej dyrektywy w Parlamencie Europejskim.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)