Notowania

wiadomości
19.02.2012 00:06

"Polska The Times" - Zolnierz zagubiony w systemie

"Polska The Times" - Żołnierz zagubiony w systemie

Podziel się
Dodaj komentarz

"Polska The Times" zastanawia się nad stanem opieki nad polskimi weteranami, przywołując historię byłego żołnierza, którego leśnicy znaleźli w ciężkim stanie w szałasie w Tatrach.
Gazeta przypomina, że ustawa o weteranach wejdzie w życie w marcu. Dzięki niej 95 tys. żołnierzy, weteranów z misji międzynarodowych i kilka tysięcy funkcjonariuszy, którzy brali udział w misjach, otrzyma świadczenia, jakich wcześniej nie mieli i ich liczba będzie przybywać. Obok świadczeń honorowych,
weterani zyskają prawo do m. in. specjalnego sprzętu ortopedycznego, czy protez, które przyznawane będą nie uznaniowo, jak do tej pory, ale z mocy ustawy. W ustawie znalazł się też zapis, że weterani poszkodowani mają pierwszeństwo zatrudnienia ich w wojsku.
Jednak zdaniem Romana Polko, byłego szefa GROM i szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ustawa o weteranach dużo weteranom nie poprawi. - Ustawa tak naprawdę wprowadza kosmetyczne rzeczy - uważa gen. Polko. - Będzie kilka leków tańszych, ale już, aby dostać się do lekarza, weterani muszą przejść upokorzenia. Nie mają swoich lekarzy - mówi. Historia byłego żołnierza, o którym zapomniał system, to dla Romana Polki przykład tego, że w wojsku wciąż brak stabilnego funkcjonowania. - W tym roku ze służby odeszło dwa razy więcej żołnierzy niż rok wcześniej. W wojsku panuje kryzys przywództwa. Tu, między żołnierzami nie buduje się więzi, jak dzieje się to w armii amerykańskiej - mówi. Jego zdaniem, w wojsku powinno się budować etos służby, zobowiązać dowódców do tego, aby szerzej patrzyli na swoje obowiązki, aby dbali o ducha wspólnoty.

IAR/PolskaTheTimes/łp/nyg

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz