Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska UE-nowa siedziba

0
Podziel się:

Polska oficjalnie otworzyła siedzibę Stałego Przedstawicielstwa przy Unii Europejskiej w Brukseli. W uroczystości uczestniczył premier Donald Tusk i liderzy Komisji Europejskiej, Unijnej Rady i Europarlamentu. Wizyta szefa polskiego rządu w Brukseli była też okazją do rozmów na temat półrocznego przewodnictwa naszego kraju we Wspólnocie, które rozpoczyna się w lipcu.

Już w nowej siedzibie premier spotkał się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso. "Jesteśmy bliżej siebie niż kiedykolwiek. Tu nie chodzi tylko o miejsce, ale także o zbieżność stanowisk między Polską i Komisją Europejską" - mówił Jose Barroso.
Zbieżne stanowiska Bruksela i Warszawa mają na przykład w sprawie nowego, unijnego budżetu po 2013 roku i chcą bronić go przed zakusami kilku państw, które już mówiły o konieczności ograniczenia wydatków zwłaszcza w czasie kryzysu, gdy wszyscy zaciskają pasa. Oszczędności miałyby dotknąć także fundusze wyrównujące szanse w rozwoju unijnych regionów, czyli politykę spójności, której Polska jest największym beneficjentem.
Stąd sprzeciw premiera wobec planowanych cięć. "Jest rzeczą ważną, abyśmy z budżetu Unii Europejskiej nie zrobili kozła ofiarnego, bo źródła kryzysu leżą gdzie indziej. Będziemy tak prowadzić debatę w Unii, żeby budżet europejski nie ucierpiał na kryzysie" - podkreślił premier. I dodał, że pieniądze dobrze przyznane i wydane pomagają walce z kryzysem, czego Polska jest najlepszym przykładem.
Negocjacje w sprawie nowego, unijnego budżetu na lata 2014-2020 rozpoczną się właśnie podczas polskiego przewodnictwa, bo projekt budżetu Komisja Europejska zamierza przedstawić pod koniec czerwca. Oprócz negocjacji budżetowych Polska podczas przewodnictwa chce skupić się na promowaniu wzrostu gospodarczego i zamierza usuwać bariery na unijnym rynku, które utrudniają życie przedsiębiorcom i działanie firmom.
Zamierza też zakończyć negocjacje członkowskie z Chorwacją, jeśli wcześniej nie zrobią tego Węgry, które obecnie kierują pracami Unii Europejskiej. Wśród polskich priorytetów jest także ściślejsza współpraca z krajami Partnerstwa Wschodniego, oraz bezpieczeństwo energetyczne.
W dniu 23 maja br. z udziałem Premiera Donalda Tuska dokonano otwarcia nowej siedziby Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli. W uroczystości udział wzięli również Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, Przewodniczący Rady Unii Europejskiej Herman van Rompuy oraz Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.
Biuro prasowe MSZ w przesłanym mediom komunikacie poinformowało, że w najbliższych miesiącach oddane zostaną do użytku nowe siedziby w placówkach RP w Nowym Jorku oraz Waszyngtonie. W fazie realizacji jest inwestycja w nowym konsulacie generalnym w Londynie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)