Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska: XIII Dzień Papieski

0
Podziel się
bEqNzgdN

"Jan Paweł II - Papież Dialogu" - to hasło obchodzonego dziś w Polsce po raz 13. Dnia Papieskiego. Oprócz modlitwy jest on także okazją do doskonałej rodzinnej zabawy.
Centralne uroczystości Dnia Papieskiego odbywają się w stolicy. Rozpoczęła je msza św. w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża.
Jan Paweł II całym życiem głosił "naukę, zasługującą na wiarę" - mówił w homilii biskup Wojciech Polak. Biskup przypomniał, że dialog miłości między Chrystusem a człowiekiem naznaczył całe życie Jana Pawła II i prowadził do wiernej służby Kościołowi i drugiemu człowiekowi. "Powinniśmy zadawać sobie pytanie, czy stajemy się lepsi, bardziej duchowo dojrzali, bardziej odpowiedzialni, świadomi swojej godności, bardziej otwarci na innych, zwłaszcza tych najsłabszych" - mówił. Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski przypomniał też, że Jan Paweł II wzywał do burzenia murów, które biegną przez serca ludzkie, a są wzniesione przez uprzedzenia i strach.
W Krakowie mszę celebrował kardynał Stanisław Dziwisz. Podczas uroczystości w centrum błogosławionego Jana Pawła II, kardynał Dziwisz mówił, że kanonizacja papieża Polaka będzie wezwaniem do uporządkowania spraw w naszej ojczyźnie.Jak zaznaczał, nie można przestać na wzruszeniu i radości, bo wydarzenie duchowe powinno przyczynić się również do budowania zgody wśród Polaków.
Kardynał Stanisław Dziwisz dziękował papieżowi Franciszkowi za zgodę na kanonizację Jana Pawła II. Jak podkreślał metropolita krakowski błogosławiony był człowiekiem najgłębszej wiary i dialogu.
Dzień Papieski to nie tylko modlitwa. W Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, przy kościele świętej Anny stanął punkt informacyjny, a swoje podwoje otworzyła "Wioska Afrykańska". Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. O godzinie 15, na Krakowskim Przedmieściu rozpocznie się koncert. Na scenie pojawią się między innymi: Małgorzata Ostrowska, Piotr Cugowski, Janusz Radek i zespół Pectus. O godzinie 16 zaplanowano natomiast apel modlitewny stolicy z papieżem Franciszkiem. Przygotowali go stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
W Bydgoszczy w związku z obchodami Dnia Papieskiego odbywa się Diecezjalne Wyznanie Wiary Młodych. Spotkania rozpoczęło się o godz. 13 w kościele św. Jadwigi Królowej).
Oprócz modlitwy będzie także okazja do doskonałej zabawy. W hali widowiskowo-sportowej "Łuczniczka" zaplanowano drugą Bydgoską Karoliadę. W zmaganiach, które rozpoczną się o godzinie 16 udział wezmą młodzi sportowcy oraz kluby kibica.
Wieczorem miejsce będzię miała artystyczna część programu. Wystąpi bydgoski zespół Hołd oraz gwiazda wieczoru Trzecia Godzina Dnia- mówi Sylwia Finc z Fundacji Wiatrak. Wstęp na wszystkie atrakcje, tego dnia, jest wolny.
W Polsce przez cały dzień wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kwestują na stypendia naukowe dla młodych z ubogich rodzin. Ideę wspiera Hanna Suchocka, dla której Jan Paweł II "jest świętym od zawsze".
16 października minie 35 lat od wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Była premier Hanna Suchocka ostatnich 12 lat spędziła w Watykanie. Jako ambasador brała udział w spotkaniach, organizowanych przez Jana Pawła II. Doskonale pamięta jakim człowiekiem był papież-Polak, dlatego cieszy ją kwietniowy termin kanonizacji.
Jak przyznaje była premier modli się do Niego codziennie wieczorem od momentu, kiedy odszedł. Jest to niezwykle ważne i ma osobisty wymiar . Zwracam się w modlitwach do kogoś kogo znałam. Jest to z jednej strony czasami trochę dziwne, ale z drugiej - dodaje śmiałości, bo wiem, że On mnie też znał - tłumaczy Hanna Suchocka.
Dzień Papieski obchodzony jest w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Tegoroczne obchody są wyjątkowe, ponieważ znamy już datę kanonizacji Jana Pawła II. Odbędzie się ona 27 kwietnia 2014 roku.

IAR

bEqNzgeq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)