Notowania

klimat
22.10.2009 11:43

Polska zawetuje klimatyczny pakt w UE?

Warszawa chce ustalenia, kto i ile zapłaci za pomoc dla najuboższych krajów świata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(suburbanbloke/CC/Flickr)

Warszawa nie zgodzi się na zaakceptowanie tak zwanego mandatu na rozmowy na szczyt klimatyczny w Kopenhadze, jeżeli wcześniej unijne rządy nie ustalą,kto i ile zapłaci za pomoc dla najuboższych krajów świata.

O możliwości polskiego weta mówią polscy dyplomaci w Brukseli, którzy dodają, że zdeterminowane w tej sprawie są też inne, nowe kraje UE.

Jeśli - tak jak zapowiadają - zdecydują się one zablokować stanowisko Wspólnoty, wtedy na grudniowej konferencji w Kopenhadze kraje członkowskie będą indywidualnie składać własne oferty w sprawie pomocy w walce ze zmianami klimatycznymi. A to oznacza, że szanse na ambitne porozumienie spadną.

W Kopenhadze światowi przywódcy mają uzgodnić globalne porozumienie dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych i zdecydować, w jaki sposób chcą pomagać krajom Trzeciego Świata w ich walce ze zmianami klimatycznymi.Polska domaga sie, by jeszcze przed konferencją państwa Wspólnoty ustaliły, jak między sobą podzielą ciężar planowanego wsparcia dla najuboższych.

Warszawa boi się, że w Kopenhadze Komisja Europejska wraz ze szwedzkim przewodnictwem zadeklaruje hojne wsparcie dla najuboższych państw, a później kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie będą go w stanie udźwignąć.

Według szacunków UE chce uzbierać ok. 100 mld euro rocznej składki na pomoc i inwestycje w krajach rozwijających się.

| G8 znajdzie rozwiązanie? |
| --- |
| Sama UE przyjęła plan redukcji swoich emisji CO2 o 20 proc. do roku 2020 w porównaniu z rokiem 1990, ale jest gotowa do cięć nawet o 30 proc., jeśli inne uprzemysłowione kraje zdobędą się na porównywalny wysiłek. Nadzieję na przełamanie impasu UE wiąże ze szczytem ośmiu najbogatszych krajów świata i Rosji (G8) w lipcu we Włoszech. |

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Polska się buntuje. Niech płacą bogaci ]( http://news.money.pl/artykul/polska;sie;buntuje;niech;placa;bogaci,127,0,434559.html )
* [ Batalia o klimat. Polska chce sprawiedliwości ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/batalia;o;klimat;polska;chce;sprawiedliwosci,231,0,434919.html )
* [ Brown zapowiada apokalipsę: 50 dni na uratowanie świata ]( http://news.money.pl/artykul/brown;zapowiada;apokalipse;50;dni;na;uratowanie;swiata,114,0,547954.html )
Tagi: klimat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz