Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie Radio - TVP - list do polityków

0
Podziel się:

Prezesi Polskiego Radia i Telewizji Polskiej apelują do władz państwa o pomoc w umożliwieniu właściwego realizowania przez media publiczne ich misji.

Andrzej Siezieniewski i Juliusz Braun piszą w liście między innymi do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministrów, że w Polsce istnieją poważne braki w adekwatnym i trwałym finansowaniu publicznych nadawców. Wskazują też, że udział środków publicznych w finansowaniu nadawców publicznych jest najniższy w Europie, co czyni niemożliwym odpowiednie realizowanie misji przez media publiczne.
Autorzy listu piszą, że stan taki nie jest zgodny ani z polskim prawem, ani ze standardami europejskimi. "Do znalezienia właściwych źródeł, do zapewnienia trwałych fundamentów finansowych mediom publicznym, wzywał Trybunał Konstytucyjny, a także Rada Europy" - powiedział w rozmowie z IAR prezes Polskiego Radia. Przypomniał, że istnieją w tej sprawie stanowiska mające moc prawną i obowiązującą wszystkie kraje europejskie. "Są wszelkie podstawy ku temu, żeby władze naszego kraju również zajęły się tymi sprawami na takim poziomie, którego wymaga sytuacja mediów publicznych" - podkreślił Andrzej Siezieniewski.
Prezesi publicznych nadawców powołują się także na deklarację Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Unii Nadawczej, które przyjęło dokument zatytułowany: "Umacniając społeczeństwo - deklaracja rdzennych wartości mediów publicznych". Deklaracja ta stanowi manifest wartości mediów publicznych we współczesnym świecie, a wśród wartości tych wymieniono: powszechność, niezlaezność, wysoką jakość, różnorodność, odpowiedzialność i innowacyjność.
"Bez odpowiedniego finansowania nie ma możliwości zapewnienia realizacji zadań, które stoją przed mediami publicznymi - kompleksowego dostępu do tych wszystkich wartości, jakie media publiczne w swoim codziennym działaniu są w stanie społeczeństwu dostarczyć" - powiedział Andrzej Siezieniewski. Zwrócił uwagę, że chodzi właśnie o kompleksowość dostępu do informacji, publicystyki, kultury, rozrywki czy edukacji.
Prezesi Telewizji Polskiej i Polskiego Radia piszą, że obaj publiczni nadawcy są dziś bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowani do realizowania tych wartości i starają się je realizować w praktyce. Przykładami mogą być między innymi relacjonowanie Euro 2012, zaangażowanie w cyfryzację telewizji naziemnej, cyfrowe nadawanie programów radiowych czy zwiększanie obecności ambitniejszych gatunków w programach.
Prezesi Polskiego Radia i Telewizji Polskiej wyrażają w liście do prezydenta nadzieję, że przyjęta przez EBU deklaracja będzie impulsem dla polskich władze do zapewnienia odpowiedniego, trwałego finansowania mediów publicznych.
Adresatami listu Andrzeja Siezieniewskiego i Juliusza Brauna są: prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, minister finansów Jan Vincent Rostowski, minister kulury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski oraz przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.

IAR/jj

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)