Notowania

smoleńsk
03.04.2012 12:21

Pomnik smoleński z aprobatą prezydenta

- Chodzi o to, by nawet z tak dramatycznych przeżyć wydobyć to, co mimo bólu łączy, a nie dzieli narody - podkreśla prezydent Bronisław Komorowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

_ - Chodzi o to, by nawet z tak dramatycznych przeżyć wydobyć to, co mimo bólu łączy, a nie dzieli narody _ - podkreśla prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że pamięć katastrofy smoleńskiej powinna łączyć, a nie dzielić. W Pałacu Prezydenckim odbyła się prezentacja projektu pomnika, który - ustawiony na lotnisku Siewiernyj - upamiętni ofiary tej tragedii.

Komorowski podkreślił, że wybrany projekt umożliwia rodzinom i wszystkim osobom, zaangażowanym osobiście, godne uczczenie pamięci zmarłych a jednocześnie - refleksję o charakterze bardziej ogólnym.

Prezydent zastrzegł, że pomnik zostanie postawiony po uprzednim uzgodnieniu z władzami rosyjskimi, które są gospodarzami terenu.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski dodał, że wynik konkursu zaowocował bardzo przemyślaną, spokojną konstrukcją. Wybrany pomnik oddaje dobrze emocje Polaków. Jednocześnie całe przedsięwzięcie charakteryzuje powściągliwość.

Pod Smoleńskiem stanie pomnik, którego autorami są rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariiusz Śmiechowski i grafik Dariusz Komorek.

Pomnik będzie miał formę wysokiego na dwa metry muru, w którym znajdą się pęknięcia i nazwiska ofiar katastrofy. W miejscu, gdzie wyryto nazwiska, mur się przerywa i otwiera na plac, na którym znajduje się platforma z granitu. Projekt zakłada zachowanie symboli znajdujących się w miejscu katastrofy - brzozy, kamienia i krzyża. Według planów Ministerstwa Kultury pomnik ma zostać odsłonięty 10 kwietnia 2013 roku.

Tagi: smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz