Notowania

wiadomości
23.08.2013 11:32

Porozumienie w PKP Cargo - szczegóły

Podziel się
Dodaj komentarz

Koleje - PKP Cargo - związkowcy - porozumienie

Gwarancja zatrudnienia na cztery lata, premia prywatyzacyjna i przedstawiciele związkowców we władzach spółki. Informacyjna Agencja Radiowa dotarła do szczegółów porozumienia w PKP Cargo. Zawarły je związki zawodowe z zarządem spółki. Spór toczył się między innymi o wysokość premii, która będzie wypłacona po prywatyzacji spółki. Początkowo PKP oferowało 120 milionów złotych, ale jak mówi wiceprezes Piotr Ciżkowicz, kwota ta została podwyższona. Ostatecznie strony zgodziły się na premię w wysokości 160 milinów złotych. Zostanie ona wypłacona w firmie akcji. Piotr Ciżkowicz argumentuje, że taka forma bardziej zwiąże załogę z firmą.
Dzięki porozumieniu spór zbiorowy został zawieszony. Ale po nowym roku obie strony będą musiały wrócić do rozmów. Do rozstrzygnięcia pozostała jeszcze kwestia podwyżek płac i premii z zysku. Dotychczas związkowcy żądali podwyżki w wysokości 450 złotych miesięcznie dla każdego pracownika PKP Cargo. Zarząd twierdził z kolei, że firmy nie stać na taki wydatek. Argumentuje, że spółka zatrudnia ponad 20 tysięcy pracowników, dlatego jej budżet mógłby zostać nadszarpnięty. Strony muszą też uzgodnić wysokość jednorazowej premii.
Władze PKP twierdzą, że wczorajsze porozumienie usprawni planowaną prywatyzację PKP Cargo. Emisja akcji nastąpi prawdopodobnie w czwartym kwartale tego roku.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz