Notowania

wiadomości
11.11.2011 14:34

Portugalia - dzień św. Marcina

Portugalczycy hucznie obchodzą dzień świętego Marcina. Zgodnie z tradycją, właśnie dziś po raz pierwszy próbują tegorocznego młodego wina.

Podziel się
Dodaj komentarz

11 listopada to jedno z ulubionych świąt Portugalczyków. Wieczorami organizuje się huczne imprezy, na których wino - nie tylko młode - leje się strumieniami. Wszędzie czuć charakterystyczny zapach pieczonych kasztanów, które tego dnia spożywa się w ogromnych ilościach. Stąd też inna nazwa tego dnia - święto kasztanów. Przysmak ten można jeść na wiele sposobów, między innymi jako purée, gotowane, znana jest także zupa kasztanowa. Najpopularniejsze są jednak pieczone kasztany, podawane z dużą ilością soli. Tradycją jest także rozpalanie ognisk i urządzanie konkursów skoków nad płomieniami.
Gwiazdą wieczoru jest água-pé, czyli młodziutkie wino zrobione z winogron zebranych pod koniec lata tego roku. Producenci wina po raz pierwszy mają okazję sprawdzić, czy ten rocznik będzie udany. To jeden z niewielu dni, kiedy ten słodki i lekki napitek cieszy się taką popularnością. Specjaliści od wina uważają go bowiem za bardzo marny alkohol.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz