Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie z komisji za nowelizacją ustawy medialnej

0
Podziel się:

Większość poprawek opozycji przepadła.

Posłowie z komisji za nowelizacją ustawy medialnej
(Radosław Drożdżewski<br>(Zwiadowca21)/GNU/Wikipedia)

W czytaniu w Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazuprzyjęto większość poprawek zgłoszonych przez Platformę Obywatelską, głównie o charakterze porządkującym.

Przewodnicząca KomisjiIwona Śledzińska-Katarasińska z PO powiedziała, że po wysłuchaniu publicznym dokumentu wnioskodawcy tego projektu podjęli jednogłośnie decyzję, aby został przywrócony ustęp dotyczący misji mediów publicznych, o co postulowali twórcy.

Środowiska twórcze ostrzegały, że skreślenie z obowiązującej Ustawy o RTV art. 21 ust. 1a, czyli katalogu zadań mediów publicznych, daje wolną drogę do likwidacji TVP Kultura czy kanałów tematycznych. Posłowie podczas posiedzenia sejmowej komisji przywrócili ten zapis.

Poseł Prawa i SprawiedliwościJan Dziedziczakzgłosił wniosek o powołanie podkomisji w sprawie nowelizacji ustawy medialnej, ale propozycja została odrzucona. Jego partyjny kolegaJan Ołdakowskizgłosił wówczas pakiet poprawek, które - jak wyjaśnił - są postulatami środowisk twórczych do nowelizacji.

Poprawki dotyczące głównie wyboru rad nadzorczych zgłosił również poseł niezrzeszonyAndrzej Celiński.

Komisja odrzuciła większość propozycji opozycji. Będą one rozpatrywane jako wnioski mniejszości podczas drugiego czytania.

W posiedzeniu uczestniczyli posłowie, przedstawiciele rządu i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz nieliczni przedstawiciele środowisk twórczych, w tym Iwo Zaniewski i Joanna Kos-Krauze. Podczas publicznego wysłuchania projektu nowelizacji ustawy medialnej środowiska twórcze zgłosiły liczne poprawki do projektu. Nowelizacja ustawy medialnej autorstwa PO zakłada, między innymi, natychmiastowe rozwiązanie rad nadzorczych mediów publicznych, a w efekcie zmianę władz Polskiego Radia i TVP.

Twórcy zarzucają dokumentowi, że jest jedynie sposobem na przejęcie władzy. Twórcy postulowali, by zamiast projektu Platformy rozpocząć prace nad propozycją reformy mediów publicznych, którą przygotował Komitet Obywatelski Mediów Publicznych. Platforma Obywatelska zapewnia, że nowelizacja ma na celu doraźne uzdrowienie mediów publicznych przed zajęciem się - już po wakacjach - projektem twórców.

media
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)